Ali Babacan: Çözüm sürecini iyi niyetle başlattık

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bölücü terör örgütü PKK ile pazarlıkların yapıldığı “çözüm süreci”nin iyi niyetle başladığını savundu. Babacan' 'Şöyle geçmişe baktığımızda aslında o süreçlerin hepsi ister adına açılım süreci diyelim ister çözüm süreci diyelim. Bunların hepsi iyi niyetle başlatılan süreçler.” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan: Çözüm sürecini iyi niyetle başlattık

VERYANSIN TV

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Euronews’e yaptığı açıklamada açılım sürecinin iyi niyetle başladığını iddia etti. 

Babacan şöyle konuştu: 

''Şöyle geçmişe baktığımızda aslında o süreçlerin hepsi ister adına açılım süreci diyelim ister çözüm süreci diyelim. Bunların hepsi iyi niyetle başlatılan süreçler. Ama geri dönüp baktığımızda buradaki metodun yanlış olduğunu biz düşünüyoruz. Yani terörle mücadele ile kendi vatandaşlarımızın haklarını aynı masaya koyup aynı dosyada karşılıklı bir alver haline getirmek, bir pazarlık konusu haline getirmenin son derece yanlış olduğunu düşünüyoruz. Biz bu iki konuyu artık ayrı yöneteceğimizi ortaya koyduk. Yani Kürt sorunu dediğimiz konunun kendi vatandaşlarımızın, insan olmaktan kaynaklanan bütün haklarının olduğu gibi tanımak, kendi vatandaşımızla devletimiz arasındaki aidiyet ilişkisini, güven ilişkisini sağlamlaştırmak ama terör örgütüyle mücadelede gereken ne varsa yapmak…

‘AÇILIMIN SAHİBİ GELİYOR’

Van'ın Muradiye ilçesinde yapılan seçim çalışmalarında Ali Babacan'ın parti otobüsünden "Demokrasinin mimarı geliyor, açılımın sahibi geliyor, Ali Babacan geliyor" anonsu yapılmıştı.