Ali Babacan'ın otobüsünden o ilde dikkat çeken anons: Açılımın sahibi geliyor

Ali Babacan'ın parti otobüsünden Van'ın Muradiye ilçesinde yapılan anons dikkat çekti. Anonsta "Demokrasinin mimarı geliyor, açılımın sahibi geliyor, Ali Babacan geliyor" denildiği duyuldu.

Ali Babacan'ın otobüsünden o ilde dikkat çeken anons: Açılımın sahibi geliyor

VERYANSIN TV

Yurt gezilerine devam eden Ali Babacan, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yeniden "Kürt açılımı" mesajları vermeyi sürdürüyor. Veryansın Tv'nin Whatsapp haber hattına ulaşan görüntülerde, Deva Partisi otobüsünden yapılan anaonslar dikkat çekti.

Van'ın Muradiye ilçesinde gezen parti otobüsünden "Demokrasinin mimarı geliyor, açılımın sahibi geliyor, Ali Babacan geliyor" şeklinde anonslar yapıldığı duyuldu.

Parti yönetimine, bir dönem "Kürt açılımı"nın hararetli savunucularından alan Babacan, gezdiği illerde yeniden açılım mesajları vermesiyle dikkat çekiyordu.

Babacan, geçen ay partisinin Diyarbakır il kongresine katılmak için geldiği kentte, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda (DTSO) iş insanlarıyla bir araya gelmişti. Toplantıya kentteki 21 iş örgütünün temsilcileri katılmıştı. Babacan daha sonra Diyarbakır İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada “Kürt sorununu yeniden dirilten bu hükûmeti kimse hayırla anmayacak” demişti.

Ali Babacan konuştu, eski 'Akil Adam'ları heyecan sardı!

Babacan kongrede şu ifadeleri kullanmıştı:

"Eğitim veren enstitüler hem müfredat hem de kadro olarak zayıflatılıyor. Vaktinde asılan Kürtçe tabelalar birer birer kaldırılıyor. Reform yılları; Avrupa’daki Kürt aydınlarının büyük umutlarla Türkiye’ye döndüğü yıllardı. Bugünse çok sayıda aydın ve siyasetçi her an tutuklanma tehdidi altında yaşamaktansa yurtdışına çıkıp gurbetçi olarak yaşamayı göze alıyor...

Diyarbakır, cezaevinde, Türkçe olarak öğrendiği tek cümle “Kamber Ateş nasılsın” diyen annelerin gözyaşlarına tanık oldu. Annelere evladıyla anadilinde konuşmayı yasaklayanları bugün hayırla anan var mı? Böyle giderse, şimdi yeniden Kürt Sorununu dirilten, vatandaşlarımızın demokratik haklarını elinden almaya çalışan hükumeti ve küçük ortaklarını da kimse hayırla anmayacak.

Resmi ve ortak dilimiz olan Türkçe’nin iyi öğretilmesinin yanında, anadili hakkı kapsamında bütün vatandaşlarımızın anadillerini kullanmaları ve geliştirmeleri için demokratik bir hukuk devletine yakışan bütün düzenlemeleri yapacağız. Dil de dahil olmak üzere eğitime erişimin ve eğitimde fırsat eşitliğinin önündeki her türlü engeli kaldıracağız."

 Ali Babacan’ın son günlerde verdiği yeni ‘açılım’ mesajlarına "Yetmez ama evetçiler"in yanı sıra firari FETÖ’cü Emre Uslu’dan da destek gelmişti.

FETÖ'CÜDEN TEBRİK

Uslu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 2012 de savundum görüşleri dile getiriyor diye Ali Babacan’a teşekkür mü etsem, yoksa o zaman niye çıkıp savunmadın diye kızam mı bilemiyorum. Ama aklın yolu bir geç de olsa doğruyu cesaretle ifade ettiği için teşekkür ederim” ifadelerini kullanmıştı.