Ali Babacan'ın ardından Ahmet Davutoğlu'nun kalemi de renk verdi!

Ahmet Davutoğlu kontrolündeki Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmesine karşı çıkanlarını Kenan Evren'e benzetti.

Ali Babacan'ın ardından Ahmet Davutoğlu'nun kalemi de renk verdi!

Deva Partisi lideri Ali Babacan, yeni ayasada ilk 4 maddenin tartışmaya açılması için uygun iklim olmadığını, olduğu zaman konuşulabileceğini söylemişti.

Babacan'ın sözleri büyük tepki çekti.

Benzer bir çıkış da Ahmet Davutoğlu kontrolündeki Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan geldi.

Oğur, “İlk dört maddenin konuşulmasını bile imkansız hale getiren, Anayasa’ya değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddesini tabii ki Milli Güvenlik Konseyi yani Kenan Evren soktu. Yani bugün ilk dört madde asla üzerinde konuşulamaz, başka bir biçimde de yazılamaz diyenler aslında Kenan Evren gibi düşünüyor" iddiasında bulundu.

Ümit Kocasakal’dan Babacan’a: İhanet kol geziyor

Oğur, "Mevcut iktidarın niyetlerinden şüphe edilmesi artık anlaşılır. Ama o iktidarın ifade hürriyetini kısıtlamasından şikâyet edenlerin, insan yapımı Anayasa’nın ilk dört maddesi üzerine konuşulma ihtimaline karşı bile gösterdikleri bu tahammülsüzlük üzerine konuşulmayı hak ediyor.  Öyle görünüyor ki bazıları Anayasa’nın ilk dört maddesini bizzat Atatürk’ün yazdığını zannediyor.  Yani ilk dört maddeyi konuşmak laiklikten vazgeçmek demek değil" ifadelerini kullandı.

Oğur devamında şu iddialarda bulundu:

"Danışma Meclisi’nde kabul edilen taslak Evren ve beş generalin olduğu Milli Güvenlik Konseyi’nin önüne geldi. Ve orada ilk dört madde bugün değiştirilmesi teklif dahi edilemez haline getirildi.

MGK, bu dördüncü madde için anayasa maddesi gerekçelerinin yazdığı rapora şöyle yazdı:

"Madde 4- Danışma Meclisinin kabul ettiği metnin 'Devlet şeklinin değişmezliği' kenar başlıklı 11 inci maddesi 'Değiştirilemeyecek hükümler' kenar başlığı altında anayasanın 1,2 ve 3 üncü maddelerini kapsayacak şekilde 4 üncü madde olarak yeniden düzenlenmiştir.”

Yani herhangi bir açıklama bile yapılmadı. Yani bugün ilk dört madde asla üzerinde konuşulamaz, başka bir biçimde de yazılamaz diyenler aslında Kenan Evren gibi düşünüyor."