Ali Erbaş’tan kripto para ve metaverse ile hac sorularına yanıt

featured

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. Erbaş Kripto para caiz mi sorusuna, “Kripto para caizdir denilemiyor. Güvenilir olmadığı ve istismara açık olduğu için caiz diyemeyiz.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş A Haber’de soruları yanıtladı. Ali Erbaş sigara hakkında sorulan soruya, “Sigara haramdır. İlk defa söylemedim alkol ve uyuşturucu neyse sigara da aynı” şeklinde yanıt verdi.

Ali Erbaş’ın konuşmasından öne çıkanlarlar:

‘SİGARA HARAMDIR’

Dünyada bir yılda 8 milyon 200 bin insan sigaradan ölüyor. Pis olan şeyler haram kılınmıştır. Sigaranın temiz olduğunu düşünen var mı? Sigara içen hem israf ediyor, hem de hastalanıyor. Alkol ve uyuşturucu neyse sigara da odur.

‘ALEVİ-SÜNNİ BİZ KARDEŞİZ’

Alevilere yönelik söylemler korkunç, kabul edilemez. Birileri tarafından kaos çıkarmak için desteklenmiş olabilir. Mümin alevisiyle sünnisiyle kardeştir. Hep birlikte bu topraklarda barış içerisinde yaşamak zorundayız. Bizim yüreklerimiz hep toplu atıyor.

KABE’Yİ ZİYARET METAVERSE ÜZERİNDEN DE GERÇEKLEŞTİRİLİR Mİ?

Haccın şartlarını yerine getirilmesi lazım. Metaverse’nin ibadetin yerini alması mümkün değil. Sanal hac ve ibadet olmaz.Biz iki senedir hacca gidemedik. 2022’de hac olur mu bilemiyoruz, iletişim halindeyiz. Şu an itibariyle belirli ülkelerden umre kabul ediyorlar.

KRİPTO PARA CAİZ Mİ?

Kripto para caizdir denilemiyor. Güvenilir olmadığı ve istismara açık olduğu için caiz diyemeyiz. Bunu biz bir uzman yardımcısı arkadaşımıza tez konusu olarak verdik. Bir hocamız tez olarak bunu hazırlıyor. Ama şu an itibariyle kripto paralar için caizdir diyemiyoruz.

‘GENÇLER DEİST VE ATEİST OLUYOR’ TARTIŞMASI

Yaptığmız araştırmalarda Deizm orana bile girmedi. Peygamber Efendimiz insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilmiştir. Peygamber Efendimiz en güzel örnektir. Gençlerimize güveniyoruz. Bunlar bir özentidir, bir hevestir. Bunlara takılmasınlar, Peygamber Efendimizi takip etsinler.

Ali Erbaş’tan kripto para ve metaverse ile hac sorularına yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 6 ay önce

  Eline beline diline sahip olmiyanlar icin…., islam ülkelerinde her sey istismare acikkkk…,.. özellikle adaletin iki dudak arasi oldugu ülkemizde…

 2. 6 ay önce

  kripto para zaten yalan, metaverseun tamami yalan, bunlari bosver. Sen once hacca para vererek gitmek caiz mi onu soyle, bir de bunu suud hukumetine odemek caiz mi onu da soyle. hacerul esvete, tas binanin etrafinda donmelere falan hic deginmiyorum bile.

 3. 6 ay önce

  Ben bu diyanetin dininden değilim , artık bişeylerin farkına varmalar lazım, bu haberden sonra e devletten deist olarak din hanemi değiştiricem .

 4. 6 ay önce

  Yaşadığı Ülkesinin İliklerine kadar
  soyulmasına talan edilmesine
  Hırsızlıklara ses çıkaramayan
  Haram dediği İçki.sigara vergileriyle maaş
  alanlar artık konuşmasınlar.
  Yeter ARTIK…..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!