Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a gönderme

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, harcama limiti konusunda açıklamalarda bulundu. Koç, konuşmasında eski başkan Aziz Yıldırım'a da göndermede bulunarak "Biz neden geçmiş dönemde kulübü bu duruma getiren insanların borçlarına kefil oluyoruz?" dedi.

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a gönderme

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç açıklamalarda bulundu.

Koç, şunları söyledi:

Aslında söyleyeceğim çok şey var. Sürdürülebilir bir ortam değil bu. Türk futbolu birkaç kulüp dışında bitmiş, batak durumda. Büyük kulüpler özellikle sıkıntıda. 2018 Ocak ayında ilk toplantımı yaptığımda dile getirmiştim. Şu an herkes finansal durumu konuşuyor. UEFA'nın FFP'si netice vermedi. Biz de kendi FFP'mizi geliştirdik. Amaç kulüplerin rekabet edebilmesiydi. Sağlıklı mali yapıya kavuşmak 1 sezonla olmuyor. 

Fenerbahçe finansal açıdan 92 milyon euroluk maaş bütçesini 64 milyon euroya indirdik. Yeni borç almadık. Belli bankaların borcunu indirmişiz (40 milyon euro) Bunları yaparken kulübümüzün gelirlerinin yüzde 80'i bankalara gidiyordu. Sıcak parayla, kendi çabalarımızla bu gemiyi yürüttük.

64'TEN 18'E DÜŞMEMİZ BEKLENİYOR

Bizim 64 milyon eurodan 18 milyon euroya düşmemiz bekleniyor. Bunun imkansız olduğunu kafası çalışan herkes bilir. Bankalara, sporculara borcu olmayan kulüpler var. Biri 150 almış, diğeri 170 almış nasıl olabilir diyorsun. Sadece bizleri düşünmeyin, bu sürdürülebilir bir sistem değil. 

Yayıncı kuruluş TFF'ye yeni teklifler yapıyor. Vermesi gerekenden çok altında rakamlar. Hal bu iken bu sistemi uygulamak gerçek dışı. Bu tutumu anlamakta güçlük çekiyorum.

'1 YILDA DÜZELECEK BİR ŞEY DEĞİL'

FFP burada işe yaramadığı için kendi düzenimizi getirdik. 1 yılda düzelecek bir şey değil. Biz 92 milyon Euro'dan 64 milyon Euro'ya düşürdük harcamalarımızı. Yayıncı kuruluşun teklifleri geliyor. Ama çok az. Stadyum gelirleri belirli değil. UEFA bile FFP şartlarını hafifleştirmiş durumda. Bu durumu anlamıyorum. Nereden bakarsanız bakın rakamlar tutarlı değil. Biz bu şartlarda bazı şeylerin mümkün olmayacağını düşünüyoruz.

FENERBAHÇE, BANKALAR BİRLİĞİ İLE NEDEN İMZALARI ATMADI?

Fenerbahçe olarak yapılandırmayı imzalayamadık, neden imzalayamadık? İstemediğimiz için değil, yapamayacağız için istemedik. Biz, Bankalar Birliği ile anlaşmadık. Bizim döviz borcumuzu bile TL'ye çevirmemize imkân tanınmıyor. Fenerbahçe olduğumuz için mi imkân tanınmıyor? Ben bankacı olsam Fenerbahçe yönetimini pamuklara sarar, korurdum. Borcu 92 milyon Euro'dan 64 milyon Euro'ya indirmişler.

64 milyon Euro'dan 18 milyon Euro'ya borcu indirmek için bırakın transferi, elimizdeki oyuncuları göndermemiz lazım. Biz neden geçmiş dönemde kulübü bu duruma getiren insanların borçlarına kefil oluyoruz?

'OYUNUN PARÇALARI YAVAŞ YAVAŞ ÇIKIYOR'

Burada bir oyun oynuyor. Oyunun hedefleri kim, parçaları kim? Yavaş yavaş ortaya çıkıyor. TFF karar vermeden önce 2-3 kulübü arıyor, görüş alıyor. Sonra o kulüpler muhabirlerle konuşuyor.

Açıklanan limitlerden sadece Fenerbahçe değil, birçok kulüp rahatsız. Geçen sene masaya oturduğumuzda bize' Çok transfer yapıyorsunuz' dediler. 14 tane futbolcumuzun sözleşmesi bitmiş, transfer yapmayalım mı? Futboldan anlayan hangi adam 29 Temmuz'da biten ligin 15 Ağustos'ta başlayabileceğini düşünür. Allah'tan bunu değiştirdik. Bir de taraftarımız 'Gitmediğimiz maçın kombinesini almak istiyoruz'dedi. Destek olmak istediler ama Passolig olmaz demiş.

'MURİÇ'E TEKLİF YOK'

Bu sistem hilelere götürür. Bu iş 1900 liralık transferlere insanları iter, gerekirse biz de yaparız. Daha önce yapıldı. Vedat Muriç'e teklif yok. Emre Belözoğlu'nu zamanı gelince açıklarız.