‘Allah’tan Amerikalıların gazına gelmemişiz’

Türkiye ile Rusya arasında İdlib konusunda yaşanan yüksek gerilim dönemde Ankara'yı yol yapan Amerikalılar, iki ülke arasında kışkırtmalara imza atmıştı.

‘Allah’tan Amerikalıların gazına gelmemişiz’

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, dün ilki yapılan TürRus ortak İdlib devriyesini değerlendirdiği yazısında, “Bir kez daha anlaşıldı ki, ABD ateşin altına odun atmaktan başka bir çaba içinde değil. Türkiye, NATO ve ABD’den gereken desteği bulabilseydi, 5 Mart’taki Erdoğan-Putin zirvesi başka bir zeminde gerçekleşebilirdi. Allah’tan ki Amerikalıların gazına gelmemişiz…” ifadelerini kullandı.

Yazısının satır başları şöyle:

“Erdoğan-Putin mutabakatından sonra M-4 karayolunda dün ilk Türk-Rus ortak devriyesi gerçekleşti. Bu bizim Ruslarla Suriye’deki ilk ortak devriyemiz değil. Barış Pınarı bölgesinde 34 ortak devriye icra edildi. Zeytin Dalı’nda ise bağımsız ama koordineli olarak 187 devriye yapıldı.

27 Şubat gecesi 34 askerimizin şehit olmasıyla birlikte Türk-Rus ilişkilerinde son dönemlerin en ciddi krizlerinden biri yaşanmıştı.

Erdoğan ile Putin bir kez daha krize teslim olmak yerine krizden çözüm çıkarmayı başardılar. Ortak devriye başladı, Türkiye’nin 12 gözlem noktası korundu.

İdlib’de ateşkes ilan edildi ve ortak devriye başladı. Ancak bu her şeyin çözüldüğü anlamına gelmiyor. Henüz sürecin başındayız. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın işaret ettiği gibi, “Ateşkes ilan edildi ancak herkesin kafasında bir soru var.” O soru ne? Ateşkesin ne zaman bozulacağı…
Ateşkesi Ruslar mı bozacak, İran mı, yoksa ABD mi sabote edecek? Hulusi Akar’ın dediği gibi, “bir an önce ateşkesin kalıcı hale getirilmesi” gerekiyor.

İdlib’deki kriz sürecinde Türkiye’ye destek açıklamaları yapmak için sıraya giren ABD’li yetkililer ise Türkiye ile Rusya’nın karşı karşıya geldiği 27 Şubat sürecinde seslerini çıkarmadılar. Bir kez daha anlaşıldı ki, ABD ateşin altına odun atmaktan başka bir çaba içinde değil. Türkiye, NATO ve ABD’den gereken desteği bulabilseydi, 5 Mart’taki Erdoğan-Putin zirvesi başka bir zeminde gerçekleşebilirdi. Allah’tan ki Amerikalıların gazına gelmemişiz…”