Alman basını: Türkiye Oruç Reis'in faaliyetini Antalya Körfezi'yle sınırlı tuttu

Yunanistan, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin doğalgaz sondaj faaliyetlerini Antalya Körfezi ile sınırlandırdığını ve kararın olumlu karşılandığını iddia etti.

Alman basını: Türkiye Oruç Reis'in faaliyetini Antalya Körfezi'yle sınırlı tuttu

VERYANSIN TV

Yunanistan, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin doğalgaz sondaj faaliyetlerini Antalya Körfezi ile sınırlandırdığını ve kararın olumlu karşılandığını iddia etti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, 10 Ağustos'ta başladığı Demre sahasındaki iki boyutlu sismik araştırmalarını, AB liderler zirvesi öncesi tamamlayarak Antalya Limanı'na dönmüştü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Oruç Reis'in Antalya Limanı'na dönmesinin Avrupa Birliği (AB) zirvesi öncesi iyi bir işaret olduğunu söylemiş, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu, gerginliği düşürmeye yardımcı olacaktır ve ayrıştırma konusunda da ilerleme sağlanmasını kolaylaştıracaktır" ifadelerini kullanmıştı. Türkiye'nin Mavi Vatan politikası sert dille eleştirilen AB zirvesinden bir yaptırım kararı çıkmamış ancak mart ayında yapılacak zirveye işaret edilmişti.

Dün Oruç Reis için yeni bir Navtex yayınlandı ve çalışmalarının 15 Haziran 2021'e kadar süreceği duyuruldu. Oruç Reis'in çalışmalarına, Ataman ve Cengizhan isimli gemilerin de eşlik etmeyi sürdüreceği bildirildi.

Son Navtex'in ardından ise Yunanistan'dan olumlu mesajlar geldiği bildirildi. Alman yayın organı Deutsche Welle, "Yunanistan, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin doğalgaz sondaj faaliyetlerini Antalya Körfezi ile sınırlandırma kararını olumlu karşıladı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Göç Bakanı Yorgo Kumutsakos'un da Skai televizyonuna yaptığı açıklamada "Bu olumlu bir gelişme" dediği öğrenildi.

Çözüm NAVTEX ve NOTAM’lar değil, Lozan’dan geçmektedir

Deutsche Welle'nin haberinde şöyle denildi:

"Yunanistan, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin doğalgaz sondaj faaliyetlerini Antalya Körfezi ile sınırlandırma kararını olumlu karşıladı. Yunanistan Göç Bakanı Yorgo Kumutsakos, Skai televizyonuan yaptığı açıklamada "Bu olumlu bir gelişme" dedi.

Atina'daki siyasi yorumcular, Ankara'nın attığı bu adımın Yunanistan ile Türkiye arasında müzakerelerin yeniden başlatılmasını sağlayacağı görüşünde birleşiyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Türkiye'nin Ege'deki Yunan adaları yakınlarında doğalgaz sondaj faaliyetlerini sona erdirmesini diyalogun başlaması için bir şart olarak sürmüştü. Mitsotakis konuyla ilgili açıklamlarında sürekli olarak "Provokasyonları durdurun, istikşafi görüşmeleri başlatın" demişti.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı dün bir Navtex yayınlayarak Oruç Reis, Ataman ve Cengizhan isimli gemilerin Akdeniz'deki görev süresini 15 Haziran'a kadar uzatmıştı. Yayınlanan Navtex'te faaliyet alanı Antalya Körfezi ile sınırlı tutulmuştu."