Amerikan gazetesi hedefi açık etti: İran'ı izlemek için...

Amerikan The Hill Gazetesi ABD güçlerinin Irak’ta iddia edildiği gibi IŞİD ile savaşmak için değil İran’ı izlemek için de kaldığını yazdı.

Amerikan gazetesi hedefi açık etti: İran'ı izlemek için...

Amerikan gazetesi The Hill'in perşembe günü yaptığı bir habere göre, Irak'taki ABD güçleri, Washington’ın iddia ettiği gibi IŞİD ile savaşmak için değil, İran'ı izlemek için de bölgede kalıyor.

Yakın Doğu Haber sitesinin Al-Maaloumah’dan aktardığı haberde, "Washington, kuvvet sayısının 5.200'den yaklaşık 3.000 askere düşürüldüğü ve Washington'un ülkede daha az kaynakla daha fazlasını yapmak zorunda kalacağı Irak'ta, belirleyici bir dönüşle karşı karşıya." İfadeleri kullanıldı.

The Hill’in haberine göre, ABD'nin operasyonlarını çeşitli yönlerden dönüştürmesi gerekiyor. Eski komutanın yerini, 9 Eylül'den bu yana Irak'taki kuvvetlerin komutanlığını üstlenen yeni bir komutan, Korgeneral Paul Calvert aldı.

Haberde, "Irak direnişinin füzelerinin ve koronavirüs salgınının, ABD güçlerini geri çekilmeye zorladığı”, ABD ve Koalisyon ortaklarının son yedi ayda sekiz üs ve bölgeyi Irak ordusunun tam kontrolüne teslim ettiği belirtildi.

'ABD İRAN’I CAYDIRMAK İSTEDİĞİNİ GÖSTERİYOR’

Amerikan güçlerinin Irak'ta Bağdat, Aynu’l-Esed Hava Üssü ve Erbil bölgesindeki tesisler de dahil olmak üzere yalnızca birkaç yerde olduğu belirtilen haberde ABD’nin Irak’ta zor bir pozisyonda olduğu şu şekilde ifade ediliyor: "Kanıtlar, Beyaz Saray’ın Irak’taki Amerikan ayak izini olabildiğince küçük tutmak ve aynı zamanda İran’ı caydırmak istediğini gösteriyor. Bu, Pentagon'un Irak'ta daha az kaynakla daha fazlasını yapma ihtiyacı duymasına neden oluyor.