‘Amerika’ya gönderilecek’ flash belleği çözdük! Ortalığı kim karıştırıyor?

Bursa’da FETÖ’nün insan kaynaklarından ele geçirilen ve çözülemediği için Amerika’ya gideceği belirtilen Mazi isimli dosya ve flash bellek karmaşasını Veryansın Tv çözüyor.

‘Amerika’ya gönderilecek’ flash belleği çözdük! Ortalığı kim karıştırıyor?

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

Önce hemen söyleyelim, gerçek şu ki, flash bellekte ne çok önemli bilgiler var ne de o bellek çözülmesi için Amerika’ya gönderiliyor.

Ama ısrarla birileri bu belleğin çözülmek üzere Amerika’ya gönderileceğini yazıyor ya da yazdırıyor. Yetmiyor, bazı haber siteleri de Baro Başkanlarıyla görüşme yapıyor, “Bu kabul edilemez” haberi yapıyor.

SORU İŞARETİ OLUŞTURDU

FETÖ’nün insan kaynaklarında ele geçirilen ve içerisinde 15 bin 500 kişinin adının bulunduğu “Mazi” isimli dosya ile flash bellekteki bir diğer şifreli dosyanın Amerika’ya gönderileceği haberi yapılmıştı.

Haber ilk olarak Anadolu Ajansı geçti. Ardından Demirören Haber Ajansı (DHA) servis etti.

Bu haber kimden alındı bilinmez ama üst düzey emniyet çalışanları bu haberi veren kişinin kendilerinde soru işareti yarattığını düşünüyor.

2014’TE İNCELENDİ

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, söz konusu flash bellek Bursa’da “iskare.com” adlı FETÖ’nün iş bulma şirketine yapılan baskın sonrasında ele geçirildi. Tarih ise 2014.

Bu tarihten sonra söz konusu bellek Ankara’ya getirildi ve incelendi. Birçok dosya açılsa da, şifreli dosya açılamadı.

Kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, şifreli dosyada iş başvurusu yapan kişiler ve FETÖ üyesi kişilerin şahsi bilgileri bulunuyor. Ancak Emniyet’e göre, bu bilgiler çok da önemli değil.

2017’DEKİ HABERDEN TEK BİR FARKI VAR

Söz konusu bellek, 2015’te bir kez daha haber yapıldı. Yetmedi 2017’de aynı bilgilerle yine haber yapıldı.

Geçen hafta yapılan haber ise 2017’deki haberin aynısı, yeni habere sadece bir cümle eklenmiş:

 “Flash bellek çözülmesi için Amerika’ya gönderilecek.”

Haberin ardından Odatv Bursa Barosu Başkanı Avukat Gürkan Altun’u aradı, o da flash belleğin Amerika’ya gittiğini söyledi.

AMERİKA’YA GİTMİYOR, TÜBİTAK GÖREVE DEVAM EDİYOR

Bu iddiaları Veryansın Tv araştırdı, böyle bir kararın verilmediğini öğrendi.

Tam bu sıralarda, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama yapıldı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, flash bellekteki şifreli dosyanın Amerika’da çözüleceği haberini yalanladı, söz konusu çözümün TÜBİTAK tarafından yapılmaya devam edildiğini söyledi.

CEVAPLANMASI GEREKEN SORULAR

Şimdi bir haftadır Türkiye gündemini meşgul eden bu haberle ilgili cevaplanması gereken sorular bulunuyor.

* Bu 2014’te, 2015’te ve 2017 yapılan haberde yeni ne var ki haber ısıtılıp Türkiye kamuoyunun önüne getirildi?

* Bu doğru olmayan haberdeki kaynak kimdir? Bu kaynak neye dayanarak bu haberi verdi? 2017’deki haberden tek farkı olan “Amerika” bölümü kasten mi söylendi?

* Haberin ardından Odatv’ye konuşan Bursa Baro Başkanı Avukat Gürkan Altun, haberde “Flash bellek Amerika’ya gönderilecek” denilmesine rağmen, neden belleğin Amerika’ya gönderildiğini söyledi?

Baro Başkanı Altun, konuyu araştırmadan mı konuştu?

* 5 yıldır çözülmesi için uğraşılan flash bellek neden hala çözülemedi?

* İçinde çok da önemli bilgilerin yer almadığı iddia edilen bu bellek ile ilgili bu kadar önem verilmesinin nedeni nedir?