Amiraller operasyonu... Amiral Cem Gürdeniz gözaltında

104 Amiralin "Montrö bildirisi"nin ardından bu sabah Amirallerin evine operasyon yapıldı. Mavi Vatan kavramının isim babası emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'in de aralarında olduğu 14 Amiral hakkında gözaltı kararı olduğu bildirildi. 10'u gözaltına alındı...

Amiraller operasyonu... Amiral Cem Gürdeniz gözaltında

104 Amiralin "Montrö bildirisi"nin ardından Mavi Vatan kavramının isim babası emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ile 14 Amiral hakkında gözaltı kararı verildi. Bu isimlerden 10'u gözaltına alındı. Gözaltı kararı verilen amiraller arasında FETÖ'nün Balyoz kumpasına hedef olmuş isimler de bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, bazı internet siteleri ve sosyal medyada "103 amiralden Montrö bildirisi" başlığı altında yayımlanan bildiri hakkında Türk Ceza Kanununun 316/1 maddesinde yazılı "Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan resen soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan, diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerlerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama ve el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir."

GÖZALTINA ALINAN VE EMNİYET'E ÇAĞIRILAN İSİMLER

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmasında, haklarında gözaltı kararı verilen emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Ankara'da; Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç ve Türker Ertürk, İstanbul'da; Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal ise Kocaeli'de bu sabah gözaltına alındı. Emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'ın ise 3 gün içinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri tebliğ edildi.

DHA'nın aktardığına göre, emekli amirallere, bildirinin hazırlanma sürecinden, yayınlanan son içeriğinden, yayınlanacağı tarih ve saatten haberdar olup, olmadıklarının sorulacağı öğrenildi. 

BİLDİRİ SORUŞTURMASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dün104 Amiralin Möntrö bildirisi hakkında dün soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, “04/04/2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır” denilmişti.

İlgili haber için tıklayın: 103 amiralin Montrö bildirisine soruşturma başlatıldı

‘ALGI OPERASYONU, VİCDANSIZLIK’

Konuya ilişkin Veryansın Tv’ye konuşan emekli Amiral Cem Gürdeniz, suçlamaları “algı operasyonu ve vicdansızlık” olarak değerlendirdi.

Gürdeniz “Masum anayasal bir fikir beyan hakkından, çok yumuşak yazılmış bir metinden mağduriyet çıkarmak tamamen algı operasyonu. Ömrünü FETÖ ile mücadeleye ve Mavi Vatan çıkarlarını korumaya adamış, bu uğurda hapis yatmış Amirallere vicdansız suçlamada bulunmak çok yanlış.” ifadelerini kullandı.