Amiral Gürdeniz'den iddianameye karşı ilk açıklama: Ben hazırım!

Amiral Cem Gürdeniz, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Montrö' açıklamasında imzası olan Amiraller hakkında hazırlanan iddianameyi Veryansın Tv’ye değerlendirdi. Türkiye’nin jeopolitik kuşatma ve ekonomik krizle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Gürdeniz, 'Ben bu sürece hazır olduğumu Türk halkına bildiriyorum' dedi.

Amiral Gürdeniz'den iddianameye karşı ilk açıklama: Ben hazırım!

VERYANSIN TV

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Montrö' açıklamasında imzası olan Amiraller hakkında soruşturma tamamlandı. 

İddianame, Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilirken, 103 Amiralin “Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan 3 yıldan 12 yıla cezalandırılmaları talep edildi. 

‘AKLA ÇOK DEĞİŞİK DÜŞÜNCELER GETİRİYOR…’

Söz konusu iddianameyi Amiral Cem Gürdeniz Veryansın Tv’ye değerlendirdi. 

Türkiye’nin jeopolitik kuşatma ve ekonomik krizle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Gürdeniz, “Akla hayale gelmeyecek bir süreçle karşı karşıyayız. Türkiye böylesine ciddi bir jeopolitik kuşatma ve ciddi bir ekonomik kriz konjonktüründeyken, böyle bir iddianamenin hazırlanması akla çok değişik düşünceler getiriyor. Balyoz kumpasında iddianame yayınlanmıştı. Arkasından yaşananları hepimizi biliyoruz. Türkiye bu tür süreçleri yaşamış ve acılar çekmiş bir ülke. Ama ders çıkarmamışız.” ifadelerini kullandı. 

‘YANLIŞ YÖNLENDİRME VEYA KASIT’

Amiraller açıklamasının ‘masumane bir bildiri’ olduğunu vurgulayan Gürdeniz, “104 amiralin basın bildirisi, anayasanın vermiş olduğu haklar çerçevesindedir. Masumane bir bildiridir. Montrö’yü savunmak, sarıklı amirale karşı Amirallerin sıkıntılarını dile getirmesidir. Bundan daha doğal bir demokratik hak olamaz. Dünyanın her demokrasisinde bu tip toplu açıklamalar yapılır. Bizim anayasamız da hem tekil hem de toplu açıklamaya izin vermektedir. Süreci, masum bir bildiriden böylesine bir iddianameye getirmek, bence ciddi bir yanlış yönlendirmenin veya belki de kastın sonucu olabilir. Bunu bilemiyoruz, zaman gösterecek.“ dedi. 

Montrö’yü sonuna kadar savunacağını belirten Gürdeniz şöyle devam etti: 

“Bu iddianame yalnızca hukuk ve siyasetin iç içe geçmesi ile izah edilebilir. Montrö’yü sonuna kadar savunan Amirallerden biriyim. Her zaman konuşma yaparım. 2 gün önce Rusya merkezli bir enstitünün düzenlediği konferansta da Montrö’nün Karadeniz’e sağladığı faydalardan bahsettim. 

‘SAVUNMAYACAKTIK DA NE YAPACAKTIK!’

Montrö’yü korumak, bölgedeki jeopolitik dengelerde Türkiye’nin güvenliğinin devamı için elzemdir. Siz Montrö’nün aleyhinde yoğun yorumların yapıldığı bir dönemde Montrö’yü savunmayacaksınız da ne zaman savunacaksınız? 

‘AKLA ZİYAN BİR DURUM’

Kalkıp bunu ‘anayasal düzene tehdit’ haline getirmek, darbe teşebbüsüne kadar yorumlamak akla ziyan bir durum. Bu kadar net söylüyorum.

'TANRI TÜRK MİLLETİNE YARDIM ETSİN'

Bu konjonktürde Tanrı Türk milletine yardım etsin. 

Hukuki detaylarla insanları yormak istemiyorum. Balyoz kumpasında günlerce TRT spikerlerine iddianame okuttular. Ben o zaman utanç duydum. TRT spikerleri de utanç duyduğunu söyledi. Olmayan şeylerde suç üretmek neyse burada da onu görüyoruz. Peki bu süreç ülkemize, vatanımıza, Mavi Vatan’ımıza sevgiyi azaltıyor mu? Aksine artırıyor."

Veryansın Tv yazarı Amiral Cem Gürdeniz, mahkeme sürecine de hazır olduğunu söyledi:  

‘HAZIRIM’

“Bundan sonra 15 gün içinde iddianame kabul edilirse mahkeme süreci başlayacak. Dilerim, mahkeme sürecinde fikirlerimi mahkeme salonunda paylaşabilirim. Balyoz'da yaptığım konuşma kitaplaştı. Dilerim bu fırsat da verilir, Montrö’nün faydaları ve sarıklı amiralin, o zihniyetin Türkiye'ye zararları hakkında konuşma fırsatı doğar. Ben bu sürece her şekliyle her yönüyle hazır olduğumu Türk halkına buradan bildiriyorum.“