Amirallere Montrö iddianamesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Montrö' açıklamasında imzası olan Amiraller hakkında hazırlanan iddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianamede Amirallerin 3 yıldan 12 yıla kadar 'Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma' suçundan cezalandırılmaları talep edildi.

Amirallere Montrö iddianamesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Montrö' açıklamasında imzası olan Amiraller hakkında soruşturma tamamlandı. 

İddianame Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. 103 Amiralin “Devletin Güvenliğine veya Anayasal Düzene Karşı Suç İşlemek için Anlaşma” suçundan 3 yıldan 12 yıla cezalandırılmaları talep edildi. 

NE OLMUŞTU?

103 emekli Amiral, "Montrö'nün tartışmaya açılması" konusunda açıklama yapmıştı. 

Açıklama metninde, "Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir" denilmişti. 

4 NİSAN'DA SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Açıklamanın ardından Başsavcılık, 4 Nisan'da soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Soruşturma kapsamında, 5 Nisan'da Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmış, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'a ise emniyete gelmeleri için tebligat yapılmıştı.

Amiraller, ifade işleminin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Soruşturmada, 6 emekli amiral ile 1 emekli general 16 Nisan'da ifadeye çağrılmış, 22 Nisan'da Amirallerden 6'sı adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Emekli amiral Işık Biren ise tedavi gördüğü için ifadeye gelememişti. Geri kalan Amirallerin ifadesi ise 27 Mayıs'ta almıştı.

AMİRALLER AYM'YE BAŞVURMUŞTU

Haklarında soruşturma açılan ve adli kontrol kararı uygulanan 104 amiralden 5’i, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu. 

Dilekçede, emekli amirallerin ifade özgürlüğü kapsamında kalan açıklama nedeniyle soruşturmaya tabi tutuldukları ve polis nezaretinde ifadeye gittikleri belirtilerek, haklarında yurt dışı çıkış yasağı uygulandığı belirtilmişti.