Amiral Deniz Kutluk: ‘Bu yaptırımları uygulayamazlar!’

FETÖ'nün Balyoz kumpası mağduru emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk Veryansıntv'de Erdem Atay'a ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Norveç gibi NATO üyesi ülkelerin yaptırım ve silah ambargosu uygulamalarının NATO anlaşmalarına göre yasa dışı ve uygulanamaz olduğunu anlattı.

Amiral Deniz Kutluk: ‘Bu yaptırımları uygulayamazlar!’

Tümamiral Deniz Kutluk veryansıntv kameralarına Barış Pınarı Harekatı’nda “son durum” hakkında önemli açıklamalar yaparak gelişmeleri değerlendirdi.

Erdem Atay’ın sorularını yanıtlayan Deniz Kutluk, “Suriye’deki durum uluslararası hukuka aykırı 81 ülkenin olması Batı’nın Afrika’daki sömürge yöntemlerine benziyor. Suriye’de bir tek Rusya ve İran meşru görünüyor; bir de Türkiye meşru bir hakla girdi. Batılıların gerekçesi IŞİD. Bu Afrika modeli; IŞİD bir eleman. 81 ülke onu halledememişse biz ne yapalım. Şimdiye dek yapmamışsın Türkiye harekat yaparken IŞİD serbest kalacak iddiası toplum mühendisliği. Gerçek bu değil.” dedi.

Yaptırımlar hakkında da konuşan Deniz Kutluk, “Ekonomik olarak batırırız diyorlar. Bu iki taraflıdır. Dışişlerinin açıklaması çok güzel. Her Türkiye’ye karşı yapılacak hareket misliyle karşılık görecektir? Norveç, Almanya, Fransa da yaptırıma takılmış. NATO’nun 4. maddesine göre bize böyle bir şey uygulayamazsınız. Uluslararası Adalet Divanına götürürüz tazminat alırız. Ayrıca Türkiye’de ihaleleriniz var. Türkiye sizi burada ekonomik olarak kıskıvrak yakalayabilir. Dünyada her türlü teknoloji var yerel olarak üretebiliriz ikinci üçüncü elden alabiliriz… 74’de daha beteri oldu. Üç yıl ambargo uyguladılar. Türk savunma sanayisi tekrar doğdu.” diyerek bu tür tehditlerin boş olduğunu söyledi.

Emekli Amiral Deniz Kutluk, askeri üslerin geleceği, Türkiye’nin yapabileceği karşı yaptırımlar, Arap Birliği’nin kararı, Suriye’nin geleceği üzerine birbirinden ilginç değerlendirmelerini buradan izleyebilirsiniz: