Amiral Gürdeniz'den Yunanistan'ı telaşlandıracak '153 ada' çağrısı 

Acil olarak Türkiye'nin MEB (Münhasir Ekonomik Bölge) ilan etmesi gerektiğini belirten Gürdeniz, yeni Navtex'in 26. boylama kadar uzatılması çağrısı yaptı. Ege'deki 153 ada ve adacık için de Türkiye'nin hukuki süreç başlatması gerektiğini belirtti. 

Amiral Gürdeniz'den Yunanistan'ı telaşlandıracak '153 ada' çağrısı 

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Doğu Akdeniz ve Ege'de Yunanistan ile tırmanan ve en son Meis'e Yunan askerlerinin çıkışıyla zirve yapan gerilimi yorumladı.

Haber Global'in konuğu olan Gürdeniz, "Dışişleri Bakanlığı 'basından aldığımız haberlere göre' diyerek açıklama yapamaz" diyerek bakanlığın açıklamasını eleştirdi.

Acil olarak Türkiye'nin MEB (Münhasir Ekonomik Bölge) ilan etmesi gerektiğini belirten Gürdeniz, yeni Navtex'in 26. boylama kadar uzatılması çağrısı yaptı.

Gürdeniz'in açıklamalarının satır başları şöyle:

"Biz Lozan Anlaşması'yla 14 adayı silahsızlık koşuluyla İtalya'ya devrettik. Onlar da Dünya Savaşı'ndan sonra Yunanistan'a silahsızlık koşuluyla verdi. Bu adaların hepsi Türkiye'nin güvenliği için silahsızlandırılmıştı. Meis de bunlardan biriydi. Meis, Yunanistan'dan 500 KM uzakta. Uç karakol gibi kullanıldı.
Yunanistan, 1950'lerden beri bu ihlalleri yapıyor. 
Bu arada Türkiye Cumhuriyeti devleti 'basından aldığı haberlerle' açıklama yapmaz. Devletin istihbaratı, belgeleri olması lazım. Bu açıdan Dışişleri'nin açıklamasını eleştiriyorum.
Şimdi Meis neden gündem?
Şimdi alan hakimiyeti bizde. Onlar 500 KM öteden geliyorlar. 300 Spartaklı gibi. Ama bunlar sadece filmlerde olur. Kendi kamuoyunu tatmin etmek istiyor Yunanistan. 
Kızıl Hisar Adası (Meis) bizim jeopolitik haritamıza müdahale eden bir ada. Yunanistan'a 500 km uzakta ama bizim kıyılara yüzme mesafesinde. Böyle bir durumun Dünyada örneği yok.

Şimdi Avrupa Türkiye'yi kendi haritalarına razı etmeye çalışıyor. Bu 300 askeri Türkiye gönderseydi yer yerinden oynardı.
Şimdi adalarla ilgili Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne gitme zamanı gelmiştir. 
Yapılan bu haksızlığa karşı Türkiye 26. boylama kadar Navtex'ini genişletmeli. 
Bundan sonra yapılacak Navtex alanında, verilecek ruhsat sahasında, 26. boylama kadar genişletmeli.

Cihat Yaycı'dan Dışişleri'ne 'Meis' tepkisi

Ve Türkiye derhal Münhasir Ekonomik Bölge (MEB) ilan edilmeli. 
Kıta sahanlığı ve MEB iki ayrı şey.
Kıta sahanlığında siz 200 mile kadar deniz dibinin sahibisiniz. Kimse sizden habersiz buraya müdahale edemez. Ancak yetmiyor. Daha sonra deniz suyu da gündeme geldi. Burada da balıkçılık devreye giriyor. Bütün ekonomik unsurlar giriyor. Bu da MEB oluyor. Deniz alanındaki bütün ekonomik unsurları kapsıyor.
Ankara, hem kıta sahanlığı hem de MEB'e gerek olmadığı görüşünde. Ancak MEB ilan ettiğinizde siyaseten daha güçlü olacağız. 


Lübnan, İsrail ve Filistin ile de kıyıdaşlığı söz konusu. Onlarla da MEB görüşmeleri yapılmış gibi geniş bir şekilde MEB ilan edelim. Daha güçlü olmuş oluruz. 
Diplomatik açıdan sonuç almak mümkün mü?
Mühim olan devletlerin eylemlerini kayda geçirmesidir. Türkiye Cumhuriyeti çıksın desin ki, '153 tane ada, adacık Yunanistan'a devredilmemiştir, biz bunlarla ilgili hukuki süreci başlatıyoruz' desin."