KKTC halkına çağrı: Silkelenin ve sandığa gidin!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde seçimlerin birinci turunun tamamlanmasının ardından gözler 18 Ekim’de yapılacak kritik oylamaya çevrildi. İlk seçimlerde Mustafa Akıncı’nın aldığı oy oranı ve sandığa katılım oranının düşük olması dikkat çekiyor. Seçimleri değerlendiren Amiral Mustafa Özbey de ” Bugün Federasyonculara oy verenler ve oy kullanmaya gitmeyenler bir kere daha düşünmeli, silkelenin ve sandığa gidin” sözleriyle KKTC halkına seslendi.

KKTC halkına çağrı: Silkelenin ve sandığa gidin!

VERYANSIN TV

Kıbrıs Türk halkı, 1974'ten bu yana 10'uncu kez cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gitti.

Seçim sonuçlarına göre, adayların hiçbiri yüzde 50'nin üzerinde oy elde edemezken, yüzde 32,45 oranında oy alan Ersin Tatar ile yüzde 29,76 ile ikinci sıraya yerleşen Mustafa Akıncı, 18 Ekim'de yapılacak ikinci tur seçimlerde cumhurbaşkanlığı için yarışacak.

Seçim sonuçlarında politikaları ile federasyon çözümünü savunan ve Türkiye karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen Akıncı’nın aldığı oy oranı dikkat çekti. Aynı zamanda katılım oranı yüzde 52.72 ile tarihin en düşük seviyesini gördü. 

Seçimleri değerlendiren emekli Amiral Mustafa Özbey twitter hesabından “federasyonculara oy verenler ve oy kullanmaya gitmeyen” KKTC vatandaşlarına anlamlı bir çağrı yaptı.

'SİLKELENİN VE SANDIĞA GİDİN!'

Amiral Özbey “Bugün Federasyonculara oy verenler, bir kere daha düşünür mü dersiniz? Dilerim düşünürler. Düşünmeliler. Bugün oy kullanmaya gitmeyenler; siz de düşünün, hem de bin kere düşünün. Yalnız federasyoncular değil, siz de Rumların azınlığı olacaksınız. Silkelenin ve sandığa gidin!” ifadelerini kullandı. 

Akdeniz Üniversitesi İİBF Uİ Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Asst.Prof. Dr.Emete Gözügüzelli de Kıbrıs Rum kesiminde faaliyet gösteren ırkçı Rum Ulusal Halk Cephesi (ELAM) taraftarlarının provokasyonunu değerlendirdi. 

'AKINCI'NIN SİYASETİ AKLIMA GELDİ'

Gözügüzelli “Rumlar biz seçimler derken sınırlarımızı delme girişiminde bulunup “Kıbrıs Yunandır” sloganları attı. Akıncı’nın siyaseti aklıma geldi.” ifadelerini kullandı.