Anayasacıları buluşturan TÜSES’ten bakın kimler çıktı

CHP, İyi Parti, HDP ve Saadet Partisi’nden yetkilileri ‘anayasa’ temelinde buluşturan, Kılıçdaroğlu’nun “sivil toplum örgütü” sözleriyle gündeme getirdiği TÜSES’in kurucusunun FETÖ’den tutuklanan Şahin Alpay olduğu öğrenildi. Vakfın tepesindeki isim ise “Ergenekon derinleştirilsin” bildirisinin imzalayıcısı Celal Korkut Yıldırım. Soros ve TESEV ile bağlantılı Alman Friedrich Eberth Vakfı'nın partneri olan TÜSES’in yöneticileri arasında Bilderberg toplantısına katılan isimler de göze çarpıyor.

Anayasacıları buluşturan TÜSES’ten bakın kimler çıktı

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’yu FETÖ’cülükle suçlayan Ümit Özdağ’ın açıklamaları ile gündeme gelen; CHP, İyi Parti, HDP ve Saadet Partisi’nden yetkilileri bir araya getiren anayasa çalışması Türkiye’nin gündeminde.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener “anayasa taslağı” iddialarını yalanladı. Ancak daha önce Kılıçdaroğlu ve anayasa çalışmasının başında bulunan CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun açıklamaları gerçeği gözler önüne seriyor.

Açıklamalar aynı zamanda çalışmanın Türkiye Sosyal, Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) çatısı altında yapıldığını ortaya koyuyor.

‘ANAYASACI’LARI BULUŞTURAN TÜSES’TEKİ FETÖ İZİ

Kılıçdaroğlu’nun “TÜSES bir sivil toplum örgütü. Türkiye'nin ekonomik, politik konularını masaya yatırıyor, ilgili uzman kişileri çağırıyor.” sözleriyle gündeme getirdiği vakıftaki bazı isimlerin FETÖ ile bağı dikkat çekiyor.

Veryansın TV’nin ulaştığı belgelere göre, FETÖ’ye yardımdan hüküm giyen eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay’ın vakfın kurucuları arasında yer alıyor.

65 milyon TL ile kurulan vakfa Alpay’ın ayrıca 250 bin TL katkı verdiği belirlendi.

‘ERGENEKON DERİNLEŞTİRİLSİN’ DİYEN İSİM VAKFIN TEPESİNDE

Yönetim Kurulu Başkanı göreviyle vakfın tepesindeki isim de 14.08.2008 tarihinde FETÖ kumpaslarına destek vermek hedefiyle yazılan "Ergenekon karartılmasın, derinleştirilsin" bildirisine imza atan Celal Korkut Yıldırım.

Bildiride kumpasla hedef alınan vatanseverler “çetecilikle” suçlanırken, “Ergenekon İddianamesi özünde çok önemli suç iddiaları ve belgeleri içermektedir. Bu suçlar bütün derin bağlantılarıyla ortaya çıkarılabildiği takdirde, temiz toplum olma yolunda Susurluk’ta, Şemdinli’de elimizden kaçırdığımız fırsatı yakalama olanağı doğabilir.” sözleriyle kumpasın ‘derinleştirilmesi” talep ediliyordu.

MURAT BELGE DE TÜSES’TE

FETÖ’nün kurduğu Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’na ait Abant Toplantıları’na katılan Murat Belge de “kültür politikaları” alanında TÜSES’e raporlarla katkı sunuyor. 

FETÖ’nün yayın organı Taraf gazetesinin eski yazarı Prof. Dr. Erol Katırcıoğlu da TÜSES için rapor yazan isimler arasında.

ALMAN VAKFIN PARTNERİ TÜSES

Alman Friedrich Eberth Vakfı'nın partneri olan vakıf, Soros ve TESEV ile bağlantılı.

TESEV’in kurucuları arasında yer alan Eczacıbaşı yöneticisi Asaf Savaş Akat’ın 5 milyon TL vererek TÜSES Vakıf senedinden en fazla pay satın alan isim olduğu daha önce gündeme gelmişti.  

BİLDERBERG’E KATILAN 5 KİŞİDEN BİRİ TÜSES’TEN

Vakfın yazar kadrosunda yer alan Doç. Dr. Evren BALTA, geçen sene Bilderberg toplantısına katılan 5 kişiden biriydi.

1954’ten bu yana her yıl Avrupa’nın bir ülkesinde yapılan toplantılarla gündeme gelen Bilderberg; CFR (Dış İlişkiler Konseyi), Chatham House, Dünya Ekonomik Forumu (Davos) ile ilişkili.