Ankapark’ın ‘kamu zararı’ raporu çıktı… Bakanlıktan ‘Melih Gökçek’ kararı

Çürümeye terk edilen Ankapark için “prestij projem” diyen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ve dönemin bürokratları hakkında Ankapark’ın yapım ihaleleri nedeniyle kamu zararının oluştuğu iddiasıyla soruşturma yapılmasına izin verilmedi. Ankapark ihalelerine ilişkin hazırlanan raporda 750 milyon dolarlık kamu kaynağı israfına yol açıldığı iddiasıyla ilgili “mevzuata aykırı bir işleme rastlanmadığı ve kamu zararı oluşmadığı” denildi.

featured

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), eski Başkan Melih Gökçek ile 38 bürokrat ve mühendis hakkında, AOÇ arazisine yapılan Ankapark’ın mevzuata aykırı biçimde 29 yıllığına kiraya verildiği ve yapım ihalelerinde usulsüzlükler olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Şikayetler üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Melih Gökçek ve bürokratlar hakkında İçişleri Bakanlığından soruşturma izni talep etmişti.

Talep üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından araştırma yapmak için görevlendirilen müfettişler raporlarını tamamladı. Her iki kararın da imar planlaması ve yenileme alanı sınır ilanlarına ilişkin olduğu belirtilen raporda, “Anılan yürütmeyi durdurma kararlarının inşai faaliyetlerle ilgisinin bulunmadığı” belirtildi.

‘ABB YETKİLERİNİ KULLANDI’

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre raporda, idari yargının bu kararlarının tebliğinden sonra ABB’nin ilgili birimlere yazı yazarak yürütmenin durdurulması kararının gereklerini yerine getirdiği söylendi. “Söz konusu imar planı, yenileme alanı sınır ilanı ve Ankapark inşaatı ile ilgili inşai faaliyetlerin ayrı idari faaliyetler olduğu” ifade edilen raporda, “Bahse konu olayda ABB’nin anayasa ve ilgili mevzuattan aldığı yetkilerini kullandığı, kamu hizmeti gereklilikleri ve kamu yararının gözetilmesi ilkeleri çerçevesinde başta Anayasa olmak üzere idari yargı, belediye ve imar mevzuatına uygun davranıldığı, bu hususlarda hukuken bir kusur ve görevi kötüye kullanmanın söz konusu olmadığı” cümlelerine yer verildi.

‘SADECE İKİ KÜÇÜK ÇAPLI YANGIN’

Çıkan yangınlar ve Ankapark’ın atıl duruma getirilerek kamu zararına yol açıldığı iddialarına ilişkin yapılan değerlendirmede de sadece iki defa “küçük çaplı yangın” çıktığı belirtildi.  Raporda, ihaleler için teklif alınan şirketlerin belirlenmesinde mevzuata göre bir kriter olmadığı, yaklaşık maliyet belirlenirken de teklif alınacak firmalarda aranacak kriterlerin ise “idarenin takdirinde” olduğu kaydedildi.

AnkaPark için alınan bazı malzemelerin depolarda uzun süre bekletildikleri ve “hiç kullanılmadan garanti sürelerinin dolduğu” yönündeki iddialara da değinilen raporda, “Malzemelerin garanti sürelerinin dolmasının doğrudan kamu zararına yol açtığına dair mevzuatta hüküm olmadığı” söylendi.

‘KAMU ZARARI OLUŞMADI’

Raporun sonuç bölümünde “İhale onaylarından sözleşmelerin imzalanmasına kadar yapılan iş ve işlemlerde sahte bir evraka rastlanılmadığı, ihalelerde rekabetin gerçekleştiği, mevzuata aykırı bir işlem tespit edilmediği, ihalelerin yaklaşık maliyet altında gerçekleşmesi sebebiyle kamu zararının oluşmadığı, kamu zararı oluşturabilecek bir işleme rastlanılmadığı anlaşıldığından söz konusu kişiler hakkında bu aşamada işlem yapılmasına gerek olmadığı kanaati belirtilmektedir” denildi.

Raporun ardından Gökçek ve diğer isimler hakkındaki iddiaların “işleme konulmaması” talep edildi. İçişleri Bakanı Soylu da talebe “olur” verdi. Böylece Gökçek ve dönemin bürokratları hakkında soruşturma izni verilmedi. ABB ise, Bakanlığın kararına itiraz etti.

Ankapark’ın ‘kamu zararı’ raporu çıktı… Bakanlıktan ‘Melih Gökçek’ kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. akp akrebin kendini soktugu gibi soktu. Bunlarin hesabi sorulur.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!