Ankara Uluslararası Film Festivali'nde ilk durağımız: UNDINE

2018'de “Transit” filmiyle geride bıraktığımız Almanyalı yönetmen Christian Petzold’un, Berlin’den FIPRESCI Ödülü ve En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı ile dönen son filmi Undine Ankara Uluslararası Film Festivali'nin Dünya Seçkileri kategorisi adı altında dün gece gösterime girdi.

Ankara Uluslararası Film Festivali'nde ilk durağımız: UNDINE

VeryansınTV/ Gece KALAYCI

Christian Petzold’un dünya prömiyerini 70. Berlin Film Festivali’nde yaptığı, Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ve En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı kazanan son filmi Undine dün gece Ankara Uluslararası Film Festivali bünyesinde  Büyülü Fener Sineması'nda gösterime girdi.

Gösterimden önce yapılan konuşmada şu ifadeler kullanıldı:

''Diğer kültür alanlarında faaliyet gösteren diğer kurumlar içinde aynı şey geçerlidir biz festival kapsamında yüz yüze tanışmak filmi sanal ortamda değil analog ortamda izlemekten çok mutluyuz. Ankara Uluslararası Film Festivali'ne ve partnerlerine çok teşekkür ediyoruz  böyle bir imkan tanıyıp sinemada tekrar film izleyebildiğimiz için.

Bu akşam Christian Petzold'un en yeni filmi Undine izleyeceğiz. Christian Petzold biliyorsunuz Almanya'da en ünlü, en tanınan yönetmenlerin arasında geliyor.

Undine Alman romantizmini ele alan bir üçlemenin ilk filmi ve ben umarım ki daha sonraki yıllarda daha sonraki yıllarda burada sizinle tekrar diğer iki filmi izleme imkanı buluruz.

Size güzel bir akşam diliyoruz ve aynı zamanda iyi seyirler.'' 

Bu programın oluşmasına katkıda bulunan Goethe Institut İstanbul'u temsilen katılan Hannah Lune, film öncesi yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:

''2015 yılından  bu yana devam eden Kino programı yeni Alman sinemasının örneklerini Türkiye'de tanıtan bir festival serisidir.

Ankara'nın yanı sıra İstanbul, İzmir ve Diyarbakırda'da gerçekleşiyor. Bu seneki film seçkimiz bir çok özgün filmden oluşuyor.

Ankara programımızda yer alan Christian Petzold'un yeni filmi Undine ve Ulrike Ottinger'in Paris Caligrammes belgeseli bu seneki Berlin film festivalinde dünya prömiyerlerini yaptı ve ödüllerle döndü.

Bu akşam izleyeceğimiz Undine adlı filmdeki  başrol oyuncusu Paula Beer Berlin'de en iyi kadın oyuncu  dalında Gümüş Ayı ödülüne layık görüldü.

Ankara Uluslararası film festivaline ve Goethe-Institut Ankara bu değerli iş birliği için çok teşekkür ediyorum.

Bu zorlu zamanlarda bir festival gerçekleştirmeyi mümkün kılarak bizlerin uzun bir arardan sonra tekrar sinema dünyasına gelmemize olanak sağladılar.

Undine filmi için sizlere iyi seyirler diliyorum ve tekrar görüşmeyi umut ediyorum.''

KOVİD-19 TEDBİRLERİ HATIRLATILDI

Festivalin oluşumunda pandemi süreci ile uyum sağlamayı amaçlayan Prof.Dr. Esin Şenol'un yaptığı konuşmada ise sinema salonu içerisinde maske ve mesafe sınırının aşılmaması için alınan önlemleri ve uyarıları hatırlattı.

BİR SU PERİSİNİN HİKAYESİ:UNDINE 

Undine isimli efsanevi yaratığın günümüz koşullarına uyarlanmış hikayesini anlatan filmde Berlin'de bir tarihçi olarak çalışan Undine, Johannes adında bir erkeğe aşık olur.

Johannes'ın sadakatsizliği ile sonuçlanan ilişkide Undine Germen mitolojisinde yer alan antik miti hatırlar ve Johannes 'i öldürmesi ve ait olduğu sulara geri dönmesi gerektiğini düşünür.

Bu lanete karşı direnen Undine ne sevdiği adamı öldürmek  ne de Berlin'i terk etmek ister. Tam bu sırada bir tesadüf sonucu yolu sanayi dalgıcı Christoph ile kesişir. Undine bir anda Christoph’a âşık oluverir ve bu sefer kendisini içinde bulduğu ilişki onu çok mutlu eder.

Öncekilerden çok farklı, her anı merak dolu ama aynı zamanda güven üzerine kurulu bir beraberliktir bu. Fakat Christoph zamanla Undine’nin bir şeylerden kaçtığını hissetmeye başlar.Undine bir kez daha aynı lanetle yüzleşir.

 Christan Petzold  ünlü bir efsaneyi kendi sinema penceresinden tasavvur ettiği eserde sadece bir insana âşık olduğu takdirde dünyevi bir yaşam sürdürebilen gizemli su perisi Undine’nin efsanesini yeniden yorumluyor. Bu klasik anlatı Petzold’ün elinde gerçekçi bir masala ve yaşamla ölüm arasında gidip gelen bir aşk hikâyesine dönüşüyor.

GERMEN MİTOLOJİSİNDE UNDINE

Germen mitolojisinde Undine, bir su perisi olarak karşımıza çıkar. Her ne kadar insana benzese de, insan ruhuna sahip değillerdir, bu yüzden ölümlü olmak için bir insanla evlenmeleri gerekir. Bir insanla evlilik, dünyadaki yaşamlarını kısaltırken ölümlü bir insan ruhu kazandırır. Undine bir insana aşık olup bir bebek dünyaya getirirse insana dönüşür. Bu birliktelikten doğan çocuk ruhu olan bir insan olarak doğar. Böyle bir evlilikte aşık olduğu erkek ona sadakatsizlikle ihanet ederse ölmeye mahkum olur. Ve Undine tarafından öldürülür.