Ankara’da pandoranın kutusu açıldı… Togo’dan sonra Koç Kuleleri’nin ucu hangi AKP ve CHP’lilere uzanacak?

Mansur Yavaş-Sinan Aygün gerilimiyle ortaya çıkan CHP içi sorunların büyüyeceği görülüyor. Şimdiden 'Konuyu kapatalım, başımız belaya girecek, hepimiz oradaydık' diyenler artıyor. Sırada Koç Kuleleri'yle ortaya çıkacak kriz var... Bu krizin AKP'li isimlere uzanması da bekleniyor. Pandora’nın kutusu açıldı artık...

Ankara’da pandoranın kutusu açıldı… Togo’dan sonra Koç Kuleleri’nin ucu hangi AKP ve CHP’lilere uzanacak?

Veryansın Tv / Kulis Haber

Togo inşaatında rüşvet skandalıyla ilgili parti içi dengeler ne olacak merak konusu. An itibariyle taraflar kılıçları çekti ve rüşvet skandalıyla gözler Koç Kulesi ve Alper Taşdelen’e döndü…

Öncelikle şu tespiti yaparak girelim yazıya, CHP’nin Ülkücü adayı Mansur Yavaş, Meclis üyelerinin belirlenmesi sırasında, aynı 2014 yılındaki gibi belirleyici olamadı. Üyelerin 4-5 isim dışında, tamamına yakınını kontenjan ve ön seçim sırasında, CHP Genel Merkezi, CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve CHP’li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar konsorsiyumu belirledi.
Zaten Cumhur İttifakı’nın hâkim olduğu bir meclisle, idare etmek durumunda olan Yavaş, önceliği geçmiş dönemdeki yolsuzlukların ifşasına vererek sırtını halka dayamayı seçti.

CHP’LİLER İŞE ALINMIYOR MU?

Kamuoyu araştırmalarında adı listenin üst sıralarına tırmanan Yavaş, aldığı güç ile kendisine CHP içinden Genel Sekreter ve birçok bürokrat ismi veren, bir belediye başkanını da defalarca reddetti.
Yavaş’ın belediyeye iş alımları ile ilgili CHP’ye uzak olması “Ülkücüleri işe alıyor, CHP’lileri almıyor” söylentisinin yayılmasına neden oldu. Haklılık payı da var. Belediye’ye belirli bir zümrenin güçlü olmaya başladığı biliniyor. Belediyede iş bulamayan CHP’liler de bu durumu iyi kullandı.
Ancak, parti tabanında geldiği ilk günden bu yana çok tutulmayan, Kemal Kılıçdaroğlu ile çok yakın ilişki içinde bulunan, özellikle TBMM CHP Başkanvekili Levent Gök ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile sıkı ilişki ağındaki Sinan Aygün’ün, Togo Kuleleri üzerinden, basında Mansur Yavaş’a yönelik, sonu hesaplanmadan yaptığı saldırılar sonrası, Yavaş hem Ankaralı seçmen nezdinde, hem de CHP iç tabanında kredi sağladı.

ALPER TAŞDELEN HANGİ CEPHEDE?

Bunu ilk başta algılayamayan ve iki gün boyunca Yavaş lehine tek bir tweet atmak ya da beyanatta bulunmak yerine sessizliği tercih eden birçok isim, Kılıçdaroğlu’nun toplumdan esen Yavaş lehine kuvvetli rüzgar sonrası ters köşe oldu. Bazı CHP’liler de anında #MansurYavaşYalnızDeğildir etiketi altında tweet’ler attı.
Ancak Sinan Aygün’e yakınlığı ile bilinen, ağabey-kardeş hukukundaki Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in attığı tweet dikkatlerimizden kaçmadı:
“Havuz medyası ne yaparsa yapsın; gazetelerinde ve televizyonlarında ne kadar saldırırsa saldırsın, doğru duvar yıkılmaz. #MansurYavaşYalnızDeğildir”.
Birçok kişinin görüşüne göre, Taşdelen, bu paylaşımla sadece durumu geçiştirmeye çalıştı.
Oysa ki Havuz Medyası, CHP’li Sinan Aygün’ün iddialarını yayınlıyordu! Sinan Aygün’e yönelik Taşdelen’in en ufak bir eleştiri getirmemesi, CHP tabanında, sosyal medyada, yine Togo kulelerinin karşısında inşa edilen, Sinan Aygün’e ait Koç kulelerinin Mansur Yavaş tarafından önümüzdeki günlerde dile getirileceği söylentisini anımsattı.

ÇANKAYA’DAKİ RANT KULELERİ

Gökçek döneminde, Çankaya Belediyesi sınırları içinde imar planı değiştirilen bir başka rant kulesinin, geçmişe yönelik incelenmesi olasılığı, anlaşılan CHP ve AKP içinde bazı kesimleri tedirgin etmişti.
Yavaş’ın harekete geçeceğine ilişkin işaretler, Melih Gökçek döneminde birlikte el kaldırıp, bazı noktalarda ortak imar değişikliklerine yol veren, CHP içindeki bir azınlığı, anlaşılan ürkütüyor.
Aldığımız bilgiler doğru ise; önümüzdeki günlerde Koç Kuleleri, SuKent Yapı kooperatifi ve Akçalı Yapı Kooperatifi çokça konuşulacak gibi.
Özellikle SuKent ve Akçalı yapı kooperatifi, Çankaya ilçe sınırları içinde kalıyor ve 2 bin dönüm küsür arsanın, ciddi imar artışını içeriyor. AKP’li olduğu bilinen bir müteahhit firmanın da dahil olduğu bu imar değişikliği hikayeleri, AKP ve CHP başta olmak üzere birçok siyasetçiyi de yakından ilgilendiriyor.

BU SORULARIN YANITI GELECEK Mİ?

Şimdi biz önce sorularımızı soralım…
– Ankara’da parsel parsel verilen yerler nereler?
– Sadece bir binada bu kadar büyük yolsuzlukların döndüğü Ankara’da, diğer yapılan tüm binalar araştırmaya tabii tutulacak mı?
– Koç Kuleleri’nde neler oldu?
– Koç Kuleleri yapılırken kimler hangi pozisyondaydı?
– Bu kulelerin yapımını kim yaptı?
– Kuleler kaçak mıydı?
– Dönemin Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek ile CHP’li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen bu işin neresinde?
– Ankara’daki rant işlerinde FETÖ işin neresinde?
– Togo ya da diğer birçok işe ses çıkaran Mimarlar Odası bu konuda neden sessiz? Oralar rant da, buralar rant değil mi?
Önce bu sorular cevaplanmalı. Bu milletin hakkı ne kadar gasp edildi öğrenilmeli.
“Hepiniz orada mıydınız, değil miydiniz” bilinmeli…
Bakalım süreç nerelere ilerleyecek!