Ankara’da ‘Türköne’yi kurtarma formülleri’

featured

Bahçeli’nin üstü kapalı tahliyesini istediği FETÖ tutuklusu Mümtazer Türköne için kulislerde ‘kurtarma formülleri’nin konuşulduğu öğrenildi. Buna göre Türköne ‘terör örgütü üyeliği’yle değil de ‘terör örgütü üyesi olmadığı halde onu teşvik etmek’le suçlanırsa serbest kalacak.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen hafta yaptığı “Mümtazer Türköne” çıkışı çok konuşulmuştu. FETÖ medyasının en önemli ismi ve MHP’ye yönelik kaset kumpasında rol aldığı gerekçesiyle bizzat MHP’lilerce ağır suçlamalar yapılan eski Zaman yazarı Türköne için Bahçeli “Dileğim bir haksızlık varsa bunun acilen düzeltilmesidir” demişti.

Bahçeli’nin sözleri haklı olarak “yargıya müdahale” olarak yorumlanınca büyük tepki çekti.

Bahçeli’nin açıklamalarının ardından eleştirileri haklı çıkartan gelişmeler yaşandığı öğrenildi. AKP’li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Türköne’yi kurtarma formüllerinin konuşulmaya başlandığını iddia etti.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“Mümtaz’er Türköne, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin attığı bir tweet’le gündem oldu.

Bahçeli’nin tweet’inde söz ettiği Mustafa Türköne, Ankara’nın yoksul bir ilçesi olan Mamak’ta şehit edilmiş bir ülkücü. Bahçeli şehadetinin 41. yılında Mustafa Türköne’yi anarken, “Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir” demişti. Bahçeli ikinci bir tweet daha attı. Mümtaz’er Türköne’nin suçlu olup olmadığına yargının karar vereceğini, kendisinin adil ve hakkaniyetli yargılama talep ettiğini söyledi. Ama geçmişte kendisine eleştirilerde bulunduğunu hatırlattığı Mümtaz’er Türköne hakkında sıcak ifadeler kullanmayı sürdürdü. Büyüklük bunu gerektirir. Geçmişe dönüp eski defterleri açmak küçüklere yakışır ama büyük insanlar buna tenezzül etmez.

TAHLİYE FORMÜLÜ

Mümtaz’er Türköne’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten aldığı hapis cezası da var. Ama asıl büyüklük izzetinefsine zor gelen birisinin adalet hakkını savunabilmektir.

Mümtaz’er Türköne için bir formülden söz ediliyor. Türköne, FETÖ üyeliğinden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Zaman gazetesindeki bazı yazıları delil olarak görülen Türköne, yaklaşık 4.5 yıldır hapiste. Dosyası temyiz aşamasında olan Türköne için şöyle bir formül konuşuluyor. Türköne’nin terör örgütü üyeliğinden değil, terör örgütü üyesi olmadığı halde onu meşru göstermek, teşvik etmek ve propagandasını yapmak suçundan dolayı cezalandırılması gerektiği savunuluyor.

Mümtaz’er Türköne dosyasını inceleyen savcı da yerel mahkemede o yönde değerlendirme yapmış. Mümtaz’er Türköne, Terörle Mücadele Yasası’nın 7. maddesinin birinci fıkrasına ve TCK’nın 314. maddesine göre 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. O nedenle bir süre daha hapis yatması gerekiyor. Ancak temyizde bozulur da 7. maddenin ikinci fıkrasındaki terör propagandası yapmaktan ceza alırsa, yattığı hapis cezaları dikkate alınarak cezaevinden çıkma imkânı doğacak. İki ceza arasında bir fıkra var ama biri hapiste tutuyor, diğeri tahliye ediyor. Dileğim, Mümtaz’er Türköne’nin bir önce özgürlüğüne kavuşması…”

Ankara’da ‘Türköne’yi kurtarma formülleri’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 sene önce

  Bahceli kendini yok yere atese atiyor..Milletin derdi bu adam mi simdi? Onbinlerce gunahsiz masumun ahi var bu adamin uzerinde..Ustune ustluk adam Ataturk dusmani..Bu tip adamlari savunmak alkislatmak chpye yakisiyor. Sana hic yakismiyor..Oz babanin oglu olsa tanimaman gerekir, mevzu vatan milletse eger..

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Ortada bir kaset mi varmış?

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  1980 öncesi Mustafa- Mümtaz’er gibiler, Bahçelievler katliamı yapanlardır, sayın Bahçeli.
  Bu şahıs, 2012’de kaleme aldığı “Katiller” başlıklı yazısında AKP’nin yargı düzenlemesiyle tahliye edilen 7 TİP’li gencin katillerini savunarak, şiddetin sol tarafından yaratıldığını, sağın ise kendini savunmak kaygısıyla şiddete başvurduğunu, tahliyeler ile eşitliğin sağlandığını ve 12 Eylül öncesi defterinin kapandığını iddia etti.
  Abdullah Gül tarafından da, skandal niteliğinde, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi. Ancak katıldığı bir televizyon programında “Atatürkçü olmayı hakaret sayarım”, “Atatürk ideolojisi bir darbeler ideolojisidir”, “Atatürk ideolojisi faşist bir ideolojidir” diyen “vatan haini” bu şahıs, her dönem ABD-CIA bağlantılı çizgiden sapmamış.
  Bu çizgiyi koruyan, sayın Bahçeli de bu arkadaşı “yoldaş” olarak görüyor olmalı.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Bozacının şahidi şıracı.Kabataş yalancısını da kanuşturtmuşlar hakkında ne güzel İstanbul

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Akla gelebilecek her türlü alçaklığı yapanlara boyun eğen cumhur ittifakı.Türk milleti sevgili milletim gör bunları

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!