Ankara’dan nota yok… ‘İşgal etmekle kalmıyor, yerleşiyorlar’

Yunanistan'ın Ege'de sınırlarımız içindeki ada ve kayalıklara yönelik tecavüzleri devam ediyor. Toplam 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı'nı işgal eden Yunanistan'a 18 yıldır nota verilmedi.

featured
service

Yunanistan, işgal ve ilhak ettiği adalara yerleşmekle kalmıyor, yatırım da yapıyor. İddiaya göre İzmir Koyun Adası’na denizaltından elektrik kablosu döşeyen Yunanistan, 20 Nisan 2022’de, adaya Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Hardalias’ı göndererek yapılan yatırımın tanıtımı ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

Olayla ilgili ilginç bir iddia ortaya atan Sözcü yazarı Saygı Öztürk, “Hardalias’ı taşıyan Cougar tipi askeri helikopter hiçbir engelle karşılaşmadan Türk Hava Sahası’nı 6 mil ihlal etti ve İzmir Koyun Adası’na indi. Türk Radar personelinin yaptığı ihlal bildirimine rağmen Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi, Yunan askeri helikopterinin İzmir Koyun Adası’na inişini engellemedi” ifadelerini kullandı.

Öztürk’ün yazısının satır başları şöyle:

“Yunanistan, İzmir, Aydın, Muğla il sınırlarımızda bulunan 20 ada ve iki kayalığı AKP döneminde işgal etti. Bu adalara, hava sahamızı, kara sularımızı ihlal ederek gelip gidiyorlar. Egemenlik ve bayrak gösterisi yapıyorlar. Bazen Cumhurbaşkanı, bazen başbakan, bazen genelkurmay başkanının bu adalara çıkıp Yunan bayrağı önünde askerlerle, yerleştirdikleri vatandaşlarla görüntüleri Yunan sitelerinde yayımlanıyor.

Lozan Antlaşmasına göre silahsız, askersiz olması gereken adalarda ağır silahlar, binlerce asker bulunduruluyor. Savaş gemileri yanaşıyor, adalara asker çıkarılıyor, tatbikatlar yapılıyor. Türkiye’nin bu yöndeki şikayetleri hep kulak arkası ediliyor.

Yunanistan, adaları işgal etmekle, Lozan Antlaşması’nı delmekle kalmıyor. Karasuları 6 mil olmasına rağmen, hava sahalarının 10 mil olduğunu öne sürüyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Ama Yunanistan “Ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket ediyor. O yüzden, sanki kendi hava sahasıymış gibi hava sahamızı sürekli ihlal ediyor. Bu yüzden havada Türk ve Yunan pilotları arasında kıyasıya bir mücadele sürüyor. Yunanistan, adalarımızın hava sahasını, kendisine ait hava sahası olarak kabul ediyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Onların yaptığı hava ihlallerine karşı, Hava Kuvvetlerimiz gerekli tepkiyi misliyle gösteriyor” diyor. Ancak, bakanın bu sözleri tek başına yetmiyor.

2004-2016 yılları arasında 16 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını işgal eden Yunanistan, 2016’da, Başbakan Çipras döneminde 2 Türk Adasını (Muğla Ardıççık Adası ve Aydın Marathi Adası) işgal etti. Çipras’tan sonra, 8 Temmuz 2019’da iktidara gelen Başbakan Miçotakis döneminde de Yunanistan, 2 Türk Adası (Küçük Çuha Adası ve Muğla Limoniye Adası) ve 1 Türk Kayalığını (Muğla Plati Kayalığı) daha işgal etti. Toplam 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı’nı işgal eden Yunanistan’a 18 yıldır nota verilmedi.

Ada işgalleri, Lozan Antlaşması’na uyulmaması konusunu Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli kurmay Albay Ümit Yalım sıkça gündeme getiriyor. Yalım, “İşgalin önlenmesi ve adaların boşaltılması için Türk Silahlı Kuvvetlerimize direktif verilmiyor” diyor. Bundan cesaret alan Yunanistan’ın şimdi neler yaptığına bakalım.

Yunanistan, işgal ve ilhak ettiği adalarımıza iyice yerleşiyor ve yatırım yapıyor. İzmir Koyun Adası’na denizaltından elektrik kablosu döşeyen Yunanistan, 20 Nisan 2022’de, adaya Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Nikos Hardalias’ı göndererek yapılan yatırımın tanıtımı ile birlikte egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Buna ilişkin haber ve fotoğraflar Yunan Savunma Bakanlığı Resmi İnternet Sitesi’nde yayımlandı. Hardalias’ı taşıyan Cougar tipi askeri helikopter hiçbir engelle karşılaşmadan Türk Hava Sahası’nı 6 mil ihlal etti ve İzmir Koyun Adası’na indi. Türk Radar personelinin yaptığı ihlal bildirimine rağmen Eskişehir Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi, Yunan askeri helikopterinin İzmir Koyun Adası’na inişini engellemedi. Hardalias, İzmir Koyun Adası’nda konuşlu Yunan Askeri Üssü’ndeki işgalci askerleri denetledi. Denetleme sırasında çekilen fotoğrafın arka fonunda ise İzmir / Karaburun var.

Adanın sahil bölgesinde denizaltı elektrik kablosu döşeme çalışmalarını izleyen Hardalias, Yunanistan’ın İzmir Koyun Adası’na Metropolit olarak atadığı Papaz Markos ve işgalci Yunan Sahil Güvenlik askerleri ile görüştü, vatandaşları ile birlikte Yunan ve Bizans bayraklarının asılı olduğu bayrak direğinin önünde poz verdi, Türkiye’ye meydan okudu.

Eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, adalarla ilgili olup bitenleri gündeme getirdiği için bazı kesimlerin tepkisini de çekmiyor değil. Ama yazıp, söyledikleri için kimse “Yalandır, böyle bir şey yoktur” diyemiyor. Dün şunları anlattı: “Yunanistan, işgal ve ilhak ettiği adalarımıza alt yapı tesisleri inşa edip iyice yerleşirken, adalarımıza metropolit papazlar atayıp Yunan bayrakları ile birlikte Bizans bayrakları asarken Saray Hükümeti hiçbir tepki vermiyor.”

Ankara’dan nota yok… ‘İşgal etmekle kalmıyor, yerleşiyorlar’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 hafta önce

  Bu devirde hiç birşey gizli kalmıyor.Erdoğan’ın mal varlığı da bu ve buna
  benzer durumlarda sessiz kalmasına sebep oluyor.Açıklarız haa diye bir
  tehdit gelince reiste susuyor.Acıklı bir durum.

 2. 2 hafta önce

  Ege’nin kıyı kasabalarındaki barlarda kokain satılmaktaysa PKK’nın da orada olduğuna hükmedebiliriz. PKK Ege’nin kıyı şeridinde bar veya kerhane, otel yahut villakondu herhangi maske altında yerleşirse, Yunan işgaline mihmandarlık yapacağına hükmedebiliriz.
  Yoksa, satılmamaktaysa, yerleşmemekteyse, o zaman hükmedemeyiz.

 3. 2 hafta önce

  makaraci egemen bagis biliyordur bu konuyu. secimler olmadan once yaptiklari abd ziyaretinde ne konusuldu, ne sozler verildi, bu adalarin peskes cekilmesi meselesi olabilir. her turlu hiyanet beklenir bunlardan.

  Cevapla
 4. 2 hafta önce

  Bu hükümetin işe başlarken birileri ile pazarlık edip halktan gizlenen birtakım kabullerin yapıldığının göstergesi.
  Bu hareketlerin sınırlar anlamında çok büyük sonuçlar yaratacağı bilinirken bu kadar pasif kalmanın başka bir izahı olamaz.
  Hükümetin derhal bu gizli anlaşmaları halka açması gerekiyor.
  İşin garibi muhalefetin de bu konuda bir eylemi yok.O da işin içinde gibi görünüyor.
  Gösterilen cılız muhalefet söylemleri pek inandırıcı değil.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!