Ankara'dan 'Suriye seçimlerini tanımayız' mesajı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Suriye'de 26 Mayıs 2021 tarihinde yapılacağı duyurulan seçimlere ilişkin, "Yaklaşık 7 milyon Suriyeli sığınmacının oy hakkından mahrum bırakılmasına ilaveten, hür ve adil olmaktan uzak olan bu seçimlerin uluslararası toplum tarafından meşru kabul edilmesi mümkün değildir" dedi.

Ankara'dan 'Suriye seçimlerini tanımayız' mesajı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 26 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerde yeniden aday olduğunu ilan etmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Suriye'de 26 Mayıs'ta yapılacağı açıklanan devlet başkanlığı seçimleri hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

Bilgiç, "Suriye rejimi tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde düzenleneceği duyurulan seçimler, Suriye ihtilafının siyasi çözümü amacıyla BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararıyla ortaya konan yol haritasında yer alan kriterlerle bağdaşmamaktadır. Yaklaşık 7 milyon Suriyeli sığınmacının oy hakkından mahrum bırakılmasına ilaveten, hür ve adil olmaktan uzak olan bu seçimlerin uluslararası toplum tarafından meşru kabul edilmesi mümkün değildir. Türkiye, Suriye ihtilafına BMGK’nın 2254 sayılı kararı temelinde siyasi bir çözüm bulunmasına yönelik çabaları desteklemeye devam edecektir" dedi.