Boynukalın'ın '23 Nisan' mesajına eski AKP'li vekilden tepki

Eski Ayasofya imamı Mehmet Boynukalın’ın yayınladığı 23 Nisan mesajına eski AKP Milletvekili Halide Özen İncekara’dan tepki geldi.

Boynukalın'ın '23 Nisan' mesajına eski AKP'li vekilden tepki

Sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle tartışmalara neden olan ve kendisine yönelik hükümet kanadından da gelen tepkiler üzere Ayasofya başimamlığı görevinden istifa eden Mehmet Boynukalın bu kez de 23 Nisan paylaşımı ile tartışma yarattı.

TBMM'nin islami usüllere uygun olarak açıldığını ancak bu usüllerden vazgeçildiğini öne süren Boynukalın, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: ''23 Nisan 1920’de meclisimiz İslami esaslara uygun bir şekilde açılmış, dualar okunmuş ve kurbanlar kesilmişti. Sonradan bu anlayış maalesef terkedildi. İslami bir sistemin dillendirildiği ve milletin ettiği o duaların makes bulması ve o ruhun yeniden canlanması ümidiyle.' 

Boynukalın’ın açıklamalarına eski AKP Milletvekili Halide Özen İncekara karşı çıktı. İncekara, yaptığı paylaşımda “Yorumları, Niye kapadınız hocam.. İslâmî esaslara uygun derken,bu esaslar nerede yazıyor.. Kurban kesmek mesela? Çok şükür, sadece açılışta değil her meclisin kapısından besmele ile girdim, sırama oturunca kurul başlamadan hayır dualarımı ettim. bunları bir esasa bağlaşmamıştım..” mesajını paylaştı.