Ankara’dan Washington’a GKRY’de ‘üs’ yanıtı: Bu Türk tarafını yok saymaktır!

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY) ziyareti sırasında yaptığı güvenliği ilgilendiren mutabakat anlaşmasına tepki gösterdi.

Ankara’dan Washington’a GKRY’de ‘üs’ yanıtı: Bu Türk tarafını yok saymaktır!
Ankara’dan Washington’a GKRY’de ‘üs’ yanıtı: Bu Türk tarafını yok saymaktır!

VERYANSIN TV

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “12 Eylül 2020 tarihinde GKRY ile ABD arasında imzalanan ve GKRY’de ‘Kara, Açık Denizler ve Liman Güvenliği Merkezi’ kurulmasını öngören mutabakat muhtırası Kıbrıs Türk tarafını yok saymaktadır” ifadesini kullandı. 
“Bu mutabakat muhtırası, Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara hizmet etmeyecek ve Kıbrıs meselesinin çözümüne de zarar verecektir” diyen Aksoy ABD’nin bu anlaşmayla Doğu Akdeniz’deki gerginliği artırdığını belirtti. Aksoy, “ABD’nin son dönemde GKRY’ne silah ambargosunu kaldırmak ve Rum tarafını askeri eğitim programına (IMET) dahil etmek suretiyle attığı adımlar Ada’daki iki halk arasındaki dengeyi bozmakta ve Doğu Akdeniz’de gerginliği arttırmaktadır” dedi. 
“ABD Dışişleri Bakanı Pompeu’nun, teamülleri hilafına Ada’yı ziyareti sırasında Kıbrıs Türk tarafıyla görüşmemesi de bu bakımdan dikkat çekicidir” vurgusu yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy şöyle devam etti:

‘ABD TARAFSIZLIK POLİTİKASINA DÖNSÜN’

“Ada’da Rumlarla birlikte eşit hak sahibi olan Kıbrıs Türklerini dışlayarak atılan bu adımların tek sonucunun Rumların uzlaşmazlığını pekiştirmek olacağı ve bu yaklaşımın Rum tarafını herhangi bir sorunun çözümünde uzlaşmacı bir tavır içine girmeye teşvik etmeyeceği kesindir.
ABD’yi, Kıbrıs Adasında geleneksel olarak sürdürdüğü tarafsızlık politikasına geri dönmeye ve Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik çabalara katkıda bulunmaya davet ediyoruz.”