Ankara'yı sarsan iddia: Büyük kaymakam operasyonu başladı

Kaymakam ve mülki amirlere yönelik büyük FETÖ operasyonunda yeni görevden almalar sürüyor. 40'a yakın kaymakamın listede olduğu ve toplam 400 mülkü idare amirini kapsadığı iddia edildi.

Ankara'yı sarsan iddia: Büyük kaymakam operasyonu başladı

Kaymakam ve mülki amirlere yönelik büyük FETÖ operasyonunda yeni görevden almalar sürüyor. 40'a yakın kaymakamın listede olduğu ve toplam 400 mülki idare amirini kapsadığı iddia edildi. 

Şu ana kadar Batman'ın Sason ve Beşiri kaymakamları, Erzurum'un Narman, Uzundere ve Hınıs kaymakamları, Tunceli'de 1 vali yardımcısı ve 1 kaymakam, Erzincan'da 1 kaymakam ile Şanlıurfa’nın Akçakale ve merkez Karaköprü ilçe kaymakamları da açığa alındı.

Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner sabah saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Ağrı’dan da üç kaymakamın FETÖ soruşturmaları çerçevesinde görevden alındığını duyurmuştu.

Bu bilgilerin ardından İçişleri Bakanlığı'nda mülkü idare amirlerine yönelik kapsamlı bir operasyonun düğmesine basıldığı öne sürüldü.

T24'ün iddiasına göre ülke genelinde görev yapan kaymakamlardan bazıları İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden alınmaya başlandı. Bu kapsamda Personel Genel Müdürlüğü’nce hafta sonu isimleri belirlenen kaymakam ve vali yardımcılarının görev yaptığı illerin valilerine talimat gönderildiği iddia edildi.

Talimatların gitmesiyle birlikte ilk aşamada 40’tan fazla kaymakamın görevden alındığı öne sürüldü. Bu sabah görevden alınanlar arasında Diyarbakır Silvan Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Mehmet Uslu, Ağrı Diyadin Kaymakamı ve aynı zamanda belediye kayyımı Hasan Doğan ile Şanlıurfa Karaköprü Kaymakamı Ufuk Akıl ve Akçakale Kaymakamı Hamza Özer yer aldı.

'95. DÖNEM KAYMAKAMLARI'

Soruşturmanın, daha önce mülki idareye yönelik soruşturmayı yürüten Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı ile MİT Başkanlığı’nın tespitleri sonrasında başlatıldığı öne sürüldü. Habere göre listede 400 dolayında mülki idare amiri olduğu iddia ediliyor. Soruşturmanın FETÖ’nün devlet içinde yerleşmeye hız verdiği süreçteki ‘95. Dönem Kaymakamları’ üzerine yoğunlaştığı ifade ediliyor. Görevden alınan kaymakamlar hakkında Ankara’da FETÖ’den adli soruşturma başlatılacağı belirtildi.

"İçişleri Bakanlığı'nda FETÖ'cü atamalar yapılıyor" sözleri nedeniyle canlı yayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile sert tartışma yaşan AKP’li Mehmet Metiner, bu sabah kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ata yurdum Ağrı’dan üç kaymakam FETÖ iltisakları dolayısıyla görevden alındı. Demek ki neymiş, kripto unsurlar her yerde varlar" görüşüne yer verdi. Metiner’in, aynı paylaşımında “Kurumsal asabiyete gerek yok. Her an tetikte olmalı ve yapılan uyarıları dikkate almalıyız” diyerek isim vermeden bir süre önce siyasi tartışma yaşadığı İçişleri Bakanı Soylu’ya yönelik değerlendirme yapması dikkati çekti.