Anket sonucu: Erdoğan sadece Kılıçdaroğlu'na karşı kazanabiliyor

Aksoy Araştırma'nın anketine göre, olası bir cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'a karşı en yüksek oy yüzde 47,9 ile Mansur Yavaş'ın. Erdoğan, sadece Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı kazanıyor.

Anket sonucu: Erdoğan sadece Kılıçdaroğlu'na karşı kazanabiliyor

Aksoy Araştırma tarafından haftalık yapılan ‘Türkiye Monitörü’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu üzerine katılımcıların yüzde 16,7’si ‘kararsız olduğunu’, ‘belirtmek istemediğini’ ve ‘oy kullanmayı düşünmediğini’ söyledi. Kararsızlar dağıtıldığında çıkan oylar şöyle: AK Parti yüzde 32.7, CHP yüzde 26.1, İYİ Parti yüzde 12.6, MHP 10.2, HDP 10.1, DEVA Partisi 2.4, Saadet Partisi 1.3 ve Gelecek Partisi 1.9. Bu sonuçlara göre Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 42.9 çıkarken, Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 38.7 seviyesinde görüldü.

Araştırmada, katılımcıların olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde tercihleri ikili kombinasyon olarak soruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı en yüksek oy oranına ulaşan siyasetçi yüzde 47,9 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Erdoğan'ın oyu 35.7 olarak ölçüldü.

Erdoğan’a karşı daha yüksek oy oranına ulaşan bir diğer isim yüzde 45,5 ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. Erdoğan'ın oyunun ise yüzde 36 olduğu görüldü.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşecek olası bir seçimde araştırmaya katılanların yüzde 37,5’i tercihini Akşener’den yana kullanacağını söylerken; yüzde 37,4 Erdoğan’a oy vereceğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı ise seçimi önde tamamlıyor. Erdoğan'a oy veririm diyenlerin oranı yüzde %37,2, Kılıçdaroğlu'na oy veririm diyenlerin oranı %32,5 çıktı.

 ‘Sizce olası bir milletvekili seçiminde hangi ittifak daha çok oy alacaktır?’ sorusuna, ankete katılanların yüzde 53,8’i Millet İttifakı yanıtını verdi. Yüzde 46,2’si ise Cumhur İttifakı yanıtını verdi. 

 Araştırmaya katılanların yüzde 38,9’u Türkiye’nin en önemli sorununun ne olduğu sorusuna ‘ekonomi’ yanıtını verdi. İkinci sırada ise yüzde 28,9 ile ‘korona virüsü' gelirken, yüzde 7,9  ‘yolsuzluk’ dedi.