Arap tarihinde utançla anılacak kare!

İlişkilerin normalleştirilmesi kararı alan İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ilk uçuş yapılmış ve ilk iş birliği anlaşması için imzalar atılmıştı. "İslam dünyasına ve Filistin davasına ihanet" olarak yorumlanan normalleşmenin fotoğrafları da Arap tarihinde unutulmayacak kareler olarak yerini alacak.

Arap tarihinde utançla anılacak kare!

Filistin'de on yıllardır acımasız bir zulme imza atan ve İslam dünyasına düşmanlıkta sınır tanımayan İsrail ile "normalleşme" anlaşmaları imzalayan BAE'yi yöneten petrol şeyhleri "Filistin'e ihanet"le suçlanıyor. 

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

ABD, İsrail ve BAE adına yapılan ortak açıklamada, İsrailli ve BAE'li yetkililerin gelecek haftalarda bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar imzalayacağı kaydedilmişti.

Anlaşmanın duyurulmasının ardından İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen de geçen hafta ilk kez resmi bir şekilde Abu Dabi'ye giderek, BAE Ulusal Güvenlik Müsteşarı Şeyh Tahnun Bin Zayid Al Nahyan ile bir araya gelmişti.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi olmuştu.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası ve İsrail Maliye Bakanlığı tarafından imzalanan anlaşma doğrultusunda, iki ülke arasında bankacılık ve finansal alanda iş birliğine gidilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

BAE'ye inen ilk İsrail uçağı...BAE'ye inen ilk İsrail uçağı...

Başbakan Binyamin Netanyahu, BAE ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararının ardından yapılan ilk anlaşmanın iki ülke arasında karşılıklı yatırım ve iş birliğinin artırılmasına yardımcı olacağını dile getirdi.

Netanyahu, "Çok yakında başta havacılık, turizm, ticaret olmak birçok alanda yeni anlaşmaları duyuracağız." ifadesini kullandı.

BAE BANKASI: İŞBİRLİĞİ İÇİN GÖRÜŞMELERE BAŞLIYORUZ

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri'nin en büyük bankası First Abu Dabi Bank (FAB), İsrail finansal kurumlarıyla iş birliği için görüşmelere başlayacağını duyurdu.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden dün yapılan açıklamada, BAE Merkez Bankası ve İsrail Maliye Bakanlığı tarafından imzalanan anlaşma doğrultusunda, iki ülke arasında bankacılık ve finansal alanda iş birliğine gidilmesinin kararlaştırıldığı belirtilmişti.

SUUDİLER DE HAVA SAHASINI AÇTI

Suudi Arabistan, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında yapılacak uçuşlarda hava sahasının kullanılmasına izin verdiğini duyurdu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Sivil Havacılık Kurumu'nun, Abu Dabi'nin tüm ülkelerden BAE'ye yapılacak gidiş-dönüş uçuşlar için Suudi Arabistan hava sahasının kullanılması talebini onayladığı belirtildi  Haberde, İsrail’in yanı sıra İran ve Katar’a da yer verilmedi. Suudi Arabistan’ın şu ana kadar İran ve Katar’ı boykot listesinde tutuyor. Suudi Arabistan’ın aldığı kararın BAE’nin isteği üzerine’ gerçekleştiği ifade edildi.