Araplar, Türk dizilerine karşı dizi yaptı! Yönetmeni şaşırtmadı!

Osmanlı’yı kötülemek için BEA ve Suudi Arabistan, 40 milyon dolarlık bütçesiyle dikkat çeken Ateş Krallıkları dizisini çekmeye başladı. Yönetmenliğini İngiliz Peter Webber'ın yaptığı dizi Osmanlıları 'işgalci' olarak tanımladı.

Araplar, Türk dizilerine karşı dizi yaptı! Yönetmeni şaşırtmadı!

Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamid, Muhteşem Yüzyıl gibi sağlam yapımlara imza atan ve Arap ülkelerinde büyük ses getiren Türk dizilerine karşı Birleşik Arap Emirlikleri büyük bir bütçeyle dizi çekmeye başladı.

Memlüklerin Osmanlı Devleti tarafından yıkılmasını konu edinen dizi Osmanlı Devleti için “İmparatorluğa hükmeden kandan kanunlar” ifadeleri kullanılıyor.

17 Kasım’da ilk bölümü gösterilen diziyi izleyen gazeteci Can Hasasu tepki gösterdi. Hasasu, “Dubai merkezli MBC kanalının çektiği Ateş Krallıkları (ممالك النار) adlı dizinin ilk bölümünü izledim. İngiliz yönetmen Peter Webber’a çektirilen dizi 40 milyon $ bütçesi ile Arap dünyasında bir ilk ama Türk algısını karalayan ilk proje değil… Arap dünyası okul sıralarında “tarih” adı altında okutulan propaganda metinlerine alışık. Yıllardır Osmanlı’yı ve onun üzerinden Türkiye’yi hedef alan birçok dizi de yapıldı. Ateş Krallıkları ne ilk ne de son olacak. Neyse ki Arap halkı neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Günün sonunda bu bir belgesel değil ve “hayal ürünü” deyip geçecekler. Hatta Arap izleyicilerin “gerçek” Osmanlı tarihini öğrenme merakını da tetikler.” ifadelerini kullandı.