Arınç ile Tayyar'ın 'fıkra' kavgası büyüyor! 'Bukalemunlar... Omurgasızlar...'

Bülent Arınç'ın 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderme' olarak yorumlanan fıkrasına Şamil Tayyar başta olmak üzere bazı AKP'lilerden tepki gelmişti. Arınç yeni bir açıklamayla sert yanıt verdi.

Arınç ile Tayyar'ın 'fıkra' kavgası büyüyor! 'Bukalemunlar... Omurgasızlar...'

AKP kurucusu, eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın son sözleri hem AKP hem de CHP içinde tartışmalara neden olmuştu.

Arınç, Konya'nın yerel kanalı Kanal 42'de canlı yayında anlattığı fıkrada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın memleketi 'Rize'yi anmamaya çalışmış ve “Rize ve Trabzon’un dışında bir il olsun ki birileri huylanmasın” demişti. Yine aynı fıkrada geçen “kodese tıkmak” ifadesi de Erdoğan iktidarına gönderme olarak yorumlanmıştı.

Arınç'ın sözlerine AKP MKYK üyesi Şamil Tayyar'dan sert yanıt gelmiş ve Arınç'a AK Parti'yi terk etme çağrısı yapmıştı.

Tayyar sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bir parti çatısı altındaysanız özgürlüğünüz disiplin kurallarıyla sınırlıdır. Parti disiplini içinde yapıcı eleştiri, meşrudur, demokratiktir. Kimi zaman sınırlar da zorlanabilir. Ama liderinize güvenmiyorsanız, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsanız, o partide kalmazsanız."

İkinci paylaşımında da Tayyar, söz konusu ifadelerinin muhatabının Arınç olduğunu açıkca söyledi:

“Yorumlardan, mesajlardan anlıyorum ki son twitim pek anlaşılmamış. Açalım o vakit. Muhtereme diyorum ki liderine güvenmiyorsan, konuşunca kodese tıkacağını düşünüyorsan AK Parti’de niye duruyorsun?"

AKP’li Şamil Tayyar’ın mesajlarının ardından Bülent Arınç sosyal medya hesabından yazılı açıklama yayımladı.

Bülent Arınç, açıklamasında “Fıkradaki mizah unsurunu çarpıtarak benim güncel siyaset hakkında konuşmaktan imtina ettiğimi düşünen bazıları beni korkaklıkla suçlamışlar. Çeşitli mecralarda yaptığım siyasi yorum, eleştiri hatta en doğal konuşmaları bile gündem olan biri olarak, doğruyu söyleyen, ciddiyet ve vicdan sahibi biri olarak bilinmek benim için yeterlidir” ifadelerini kullandı. 

BAZI MEDYA PATRONLARI...

“Bazı medya patronları rahatsız oldukları gazetecileri kendi gazetelerinde işe alıyor, onları kullanıyorlar” diyen Arınç şunları yazdı: 

“Bir kısım siyasetçiler de şerrinden çekindikleri isimleri başını ağrıtacak endişesiyle kendi çevrelerinde tutuyorlar. Bunun örneklerini her zaman görmek mümkün. Her devrin adamı ve her devrin kalıbına girme becerisini gösteren omurgasızlardan korkmam. Yetersiz nitelikleri sebebiyle siyasette ve toplumun gönlünde yer edemeyen bazılarının ismim üzerinden polemik yaratarak birilerine veya bazı makamlara yaranma çabası, beni doğru bildiklerimi ifade etmekten alıkoymaz. Birileri tarafından maaşa bağlanan siyasetçi tiplerden olmadığım gibi kalemini ve kelamını para için satan bukalemun tiplerden de olmadım.”

CHP'LİLER TARTIŞABİLİR

Bülent Arınç “CHP’nin oyları artıyor” sözlerine ilişkin ise “Bu tespitte AK Partililerin gocunmasını gerektirecek bir durum yoktur. Bu CHP’ye ait bir tespittir ve bunu CHP’liler pek tabi tartışabilir” dedi.

TAYYAR: MİTOMANİ HASTASI

Arınç'ın açıklamasına Şamil Tayyar'dan isim vermeden yeni bir açıklama geldi.

Tayyar, sosyal medya hesabından şöyle yazdı:

“Kurulacak çok cümle var ama kelime israfına değmez. Aynada başkasını gördüğünü sanan zavallı bir mitomani hastası. Artık benim değil psikiyatrinin konusu. Rabbim şifasını versin.”

İşte Arınç'ın açıklamasının tamamı...