‘Askerler 10 dakikada FETÖ’ye teslim edildi!’

Emekli Albay Dursun Çiçek, askeri kişilerin sivil mahkemelerde yargılanmasını öngören yasa teklifi için 'Askerler 10 dakika içinde FETÖ'ye teslim edildi' dedi.

‘Askerler 10 dakikada FETÖ’ye teslim edildi!’

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un “FETÖ’nün siyasi ayağını” işaret ettiği 2009’da yapılan yasa değişikliğinden 4 gün sonra, emekli albay Dursun Çiçek, FETÖ’cü Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadeye çağırılmış ve ardından özel yetkili mahkemece tutuklanmıştı.

Emekli Albay Dursun Çiçek, “Bu yasa teklifi nasıl getirildi, yasa metninde olmayan değişiklikleri son dakikada kim ekledi? Bunların ortaya çıkması lazım. 10 dakika içinde askerler FETÖ’ye teslim edildi. Bu değişiklikler olmasaydı 15 Temmuz da olmayabilirdi” dedi.

TARAF’IN MANŞETİNİN ARDINDAN…

Genelkurmay Harekat Başkanlığı’nda görevli olduğu sırada, 12 Haziran 2009’da, Taraf gazetesinde “İrticayla Mücadele Eylem Planı” hazırladığını iddia eden bir haber yayımlandığını, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğinin 26 Haziran’da kabul edilmesinin ardından, 30 Haziran’da tutuklandığını anımsatan Çiçek, şöyle konuştu: “Kumpas davaları daha önce tersine çevrilip bize kumpas kuran hakim ve savcılar içeri alınsaydı Türkiye 15 Temmuz’u yaşamazdı. Bu davalarla anayasaya aykırı olarak askeri yargı susturuldu, kumpas mağduru masum askerler FETÖ’nün etkili olduğu özel yetkili mahkemelere teslim edildi. ‘Ne istediler de vermedik’ demişlerdi ya, demek ki bu yasa değişikliği de bir siparişti.”

KUMPASIN ÖNÜNDEKİ ENGELDİ

Cumhuriyet’e konuşan emekli askeri hakim Ahmet Zeki Üçok da Şubat 2009’da Taraf gazetesinin, “Karargâh Evleri soruşturmasının askeri savcılık tarafından yürütülmesi, Ergenekon soruşturmasının önündeki en büyük engeldir” görüşünü savunan haberler yaptığını anımsattı. 26 Haziran 2009’da, söz konusu değişiklik teklifinin TBMM’ye verildiğini belirten Üçok, “Bu değişiklik, kesinlikle bizim bu görev tartışmamız neticesinde Zekeriya Öz başta olmak üzere bugün FETÖ üyesi olmaktan aranan savcıların talebiyle yapılmıştır” dedi.