‘Assange günde 23 saate kadar uyanık ve ayakta tutuluyor’

Wikileaks kurucusu Assange'a ABD'nin baskıları sonucu gözaltına alınmasının ardından işkence uygulandığı ortaya çıktı.

‘Assange günde 23 saate kadar uyanık ve ayakta tutuluyor’

Julian Assange’ın babası John Shipton, oğlunun Londra’daki Belmarsh Hapishanesi’ndeki durumu üzerine Press Association’a bir söyleşi verdi. Shipton, oğlunun günde 23 saate kadar uyanık ve ayakta tutulduğunu, tecrit uygulandığını söyledi.

Shipton, oğlunun bu tür insanlık dışı cezaevi koşullarında tutulduğunu görmenin olağan dışı olduğunu ve Assange’ın sağlık durumunun hızla kötüleştiğini belirtti.

John Shipton, verdiği demeçte “Julian’ı en son Ağustos ayında ziyaret ettim. Biraz titriyordu ve anksiyete bozukluğu çekiyordu. Çok fazla kilo kaybetti. Her türlü işkenceye maruz kalıyor” dedi.

John Shipton

WikiLeaks Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hrafnsson da İngiltereli yetkililerinin Assange’ı “terörizmden suçlu bulunmuş” insanlardan daha kötü koşullarda tuttuğunu ve ABD’ye iadesine karşı davasını hazırlamasını engellediğini söylemişti.

BM İşkence Özel Raportörü Nils Melzer, Mayıs ayında WikiLeaks kurucusuna yaptığı ziyaretin ardından Assange’a yönelik hapishanedeki muameleyi kınamıştı.

Melzer, “Assange, birkaç yıldan beri, kümülatif etkileri yalnızca psikolojik işkence olarak tanımlanabilecek şiddetli acımasız, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele veya ceza biçimlerine kasten maruz kalmıştır” yorumunda bulunmuştu. (soL)