Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’a hapis cezası

featured

Atatürk düşmanlığıyla bilinen Fatih Tezcan, ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçundan 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ‘suça yatkın kişiliği’ nedeniyle cezayı ertelemedi.

Mustafa Kemal Atatürk’e düşmanlığıyla bilinen Fatih Tezcan, Atatürk’e yönelik “İngiliz’e hilafeti satan Yahudi” paylaşımı nedeniyle “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre mahkeme, Tezcan’ın “sabıkalı geçmişi, tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması, suça yatkın kişiliği” gibi nedenlerle cezayı ertelemedi. 

Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığıyla bilinen Tezcan, 14 Temmuz 2016’da, sosyal medya hesabından yaptığı “‘Araplar bizi sattı’ diyen kardeşim, hadi onlar bir kez İngiliz’e uydu, sen aynı İngiliz’e hilafeti satan Yahudi’ye ‘Ulu Önderim’ diyorsun ya” paylaşımı nedeniyle tepki çekmişti. Tezcan’ın bu paylaşımı yargıya taşınmıştı. Savunma yapan Tezcan, “mesleğinin gazetecilik, yazarlık olduğunu” savunurken paylaşımın kendisine ait olduğunu kabul etti. Tezcan, “kendisinden şikâyetçi olan kişilerin, işlerine gelen kısmı kesip algı oluşturmaya çalıştığını” iddia etti. Davada karar çıktı. 

‘1 SAYFA DOLUSU SABIKA’

Büyükçekmece 10. Asliye Ceza Mahkemesi, Tezcan’ın, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ettiğini, paylaşımın ifade hürriyetinin ve eleştiri haklarının da ötesinde açıkça suç teşkil ettiğini ve hakaret suçunun maddi ve manevi unsurlarının oluştuğunu” vurgulayarak 1.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Tezcan’ın, “sabıkalı geçmişi, suçtan önceki ve sonraki davranışları, tekrar suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşmaması” nedeniyle cezada indirime gidilmezken “1 sayfa dolusu sabıkasının bulunması ve suça yatkın kişiliği” nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakılmadı ve hapis cezası ertelenmedi. İstinafın da onaylaması ile birlikte ceza kesinleşti. Ancak, cezanın 3 yılın altında olması nedeniyle Tezcan’ın cezaevine girmesi beklenmiyor.

‘SUÇU BİLEREK İŞLEDİ’

Avukat Doğan Erkan, kararla ilgili, Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Yasa’nın özel bir yasa olduğuna işaret etti. Erkan, “Atatürk aleyhine işlenen suçlarda, sanık lehine bir iyi hal uygulaması olan denetimli serbestlik imkânından faydalanılmamalı çünkü bu kanun, özel bir kanun. Sanık, bu suçu, bu kanunu bilerek işlemiştir. İnfaz kanununa göre hapis cezası olarak infaz edilmeli” dedi.

Atatürk düşmanı Fatih Tezcan’a hapis cezası

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 7 ay önce

  Özet olarak hiçbirşey olmadı, ona dava açan bu davalarla uğraşan herkes vaktini parasını ve enerjisini boşa harcadı. Devletin yani vergiler/halkın da kaynakları boşa harcandı.
  Sonra okuyun sağda solda zamları.
  Önce Hak, Hukuk, sonra medeniyet.

  Cevapla
 2. 7 ay önce

  Bunun içeriden çıkmaması lazım. İnanılmaz derecede nefret kusuyor ve insanlara kin pompalıyor. Bu zamana kadarda devlete faydasından çok zararı olmuştur.

  Cevapla
 3. 7 ay önce

  Bipolar bozukluk var bu adamda, yalnız gururuna yenik düşecektir, rapor alacağını zannetmiyorum

  Cevapla
 4. 7 ay önce

  ödül gibi olmuş.

  Cevapla
 5. 7 ay önce

  Bu şahıs Atatürk’e sövüp sayır da kendinin ne olduğuınu niye söylemir. Türkmü bu şahıs ben vatandaş olarak merak ediyorum

  Cevapla
 6. 7 ay önce

  Kurtuluş savaşımızda denize döktüğümüz Yunan askerlerinin generalleri bile bunun kadar kinli değillerdi Cumhuriyetinizin kurucusu Ulu Önder’e.
  Hayret! Hayret! Hayret!

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!