Atatürk’süz hutbeyi böyle savundu: Diyanet hassas bir kurumdur…

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 30 Ağustos hutbesinde Atatürk’ü anmayan Diyanet İşleri Başkanlığı’na yönelik eleştirileri böyle yanıtladı: Diyanet hassas bir kurumdur, günlük siyasi polemiklerin dışında tutulmalıdır. 

Atatürk’süz hutbeyi böyle savundu: Diyanet hassas bir kurumdur…
HALIL IBRAHIM KARACAY/, DHA\n

AK Parti Sözcüsü Çelik, parti genel merkezinde, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının 30 Ağustos’taki Cuma Hutbesi’nde Atatürk’e yer vermemesine yönelik eleştirilere ilişkin Çelik, “Diyanet İşleri Başkanlığı önemli bir kurumdur. CHP’nin Diyanet İşleri Başkanlığı ile hem kurumsal hem ideolojik bir kavgası olduğunu, bu kuruma karşı son derece temelden, kurum ne yaparsa yapsın ideolojik bir hoşnutsuzluğu olduğunu biliyoruz zaten.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı gerek kurumu yönetmesindeki performansı gerek PKK-FETÖ gibi örgütlerin gençlere dönük zehirleyici propagandalarına karşı yaptığı faaliyetler sebebiyle takdir ettiğini ifade eden Çelik, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk konusunda herhangi bir tartışma yoktur. Ülkemizin kurucu önderidir. Her zaman minnetle ve saygıyla anıyoruz. Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti’ni birbirine kavga ettirmeye gerek yoktur, hepsi bizimdir. Büyük bir devlet geleneğinin yüzlerce, binlerce yıllık takipçileriyiz, mirasçılarıyız. Atatürk’e saygı konusunda, Atatürk’e dönük olarak gereken ihtimamın gösterilmesi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının da bir problemi yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, zaman zaman ibadetin parçası olarak gündeme getirilen çeşitli konuşmalarda, dualarda belli bir gündeme odaklanılarak bu tip tartışmaların yapıldığına dikkati çekerek, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konuşmalarına ve Diyanet yayınlarına bakıldığında bütün bu iddiaların boş olduğunun görüleceğini söyledi.

‘ERBAŞ GÖREVİNİN BAŞINDA’

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Çanakkale Zaferi anma törenlerinde yaptığı duadan bir bölümü dinleten Çelik, şunları kaydetti:

“Bu devlet erkanının önünde yapılan bir duadır. Görüldüğü gibi başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize, onların anne babalarına mevcut Diyanet İşleri Başkanımız tarafından yapılan bir duadır. Diyanet, hassas bir kurumdur. Diyanet, günlük siyasi polemiklerin dışında tutulmalıdır. Devletin bütün kurumları, Cumhuriyetimizin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gereken saygıyı gösterme konusunda büyük hassasiyet içindedir. Diyanetin de Diyanet İşleri Başkanımızın da bu hassasiyete sahip olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili herhangi bir problem yoktur. Diyanet İşleri Başkanımız, görevinin başındadır, görevine devam etmektedir. Bu ay çıkardıkları dergilere bile baksanız, hem çocuk dergisinde hem büyükler için çıkarılan dergilerde bütün bu tartışmaları boşa çıkaran açıklamalar olduğunu, Diyanet İşleri Başkanımızın başka açıklamalarını da dikkatle izlediğinizde, bu eleştirileri tamamen bertaraf eden bir yaklaşım olduğunu görmekteyiz. Herhangi bir zaman dilimindeki bir konuyu çekerek, bu şekilde bu büyük kurumu sanki Atatürk karşıtlığı varmış gibi değerlendirmek doğru değildir.”

Diyanet İşleri Başkanlığının bulunduğu konum gereği her siyasi tartışmanın içine giremediğini belirten Çelik, “Bu bahsedilen, Atatürk ile ilgili konularda gereken hassasiyete sahip bir kurumumuzdur. Gereken hassasiyete sahip bir başkanımız vardır.” ifadelerini kullandı.

ÖNCELİĞİMİZ F-35 ALMAK

AK Parti Sözcüsü Çelik, Türkiye’nin savaş uçaklarıyla ilgili ihtiyacını F-35’lerle gidermeye çalıştığını hatırlatarak, “F-35’lerle ilgili olarak bu ihtiyacımıza bir blokaj söz konusu olursa tabii ki bu ihtiyacımızı bir şekilde başka bir yerden karşılamak durumundayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu çerçeve bu şekildedir. Dışişleri Bakanımızın ifadelerinde de bir çelişki yok. Kendisi de benzer konularda aynı şeyi söyledi. Önceliğimizin F-35 almak olduğu, bu önceliğimize, isteğimize rağmen bir NATO üyesi ve müttefik ülke olarak buna birtakım ideolojik sebeplerle blokaj uygulanırsa o zaman Türkiye’nin egemen bir devlet olarak kendi güvenlik ihtiyacını başka bir şekilde başka bir tedarikle gideceği ifade edilmiştir. Burada herhangi bir sıkıntı söz konusu değildir.”  ifadelerini kullandı.

‘İBB SURİYELİLERİN EKMEĞİNİ KESİYOR’

Çelik, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 5 vakıfla protokollerin iptali kararına ilişkin bir başka soru üzerine, CHP’li belediyelerin iş başına gelir gelmez önce belli yerlerde Türkiye’ye sığınan ihtiyaç sahibi Suriyelilerin ekmeğini kesmekle, daha sonra da gariban insanları işten çıkarmakla işe başladığını iddia etti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kaçak olduğu yönündeki iddialarının sorulması üzerine Danıştay 6. Dairesi’nin 2012/3930 Esas ve 2015/6628 nolu kararını paylaştı.(AA)

KÜLLİYE KAÇAK MI?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kaçak olduğu yönündeki iddialarının sorulması üzerine Danıştay’ın Kültür Tabiatları Koruma Kurulu’nun SİT alanlarıyla ilgili bir kararını iptal etmesinin Külliye binasıyla ilgili lehte veya aleyhte herhangi bir etkisi bulunmadığını belirtti. Çelik, basın mensuplarıyla Külliye inşaatıyla ilgili Danıştay 6. Dairesi’nin 2012/3930 Esas ve 2015/6628 nolu kararını paylaştı.