Atatürk’ü Hitler’le kıyaslayan küstah Alman kanalına Türklerden tepki

Alman kamu televizyonu ARD'nin Türkiye'nin Nazi Almanyası'ndan zehirli gaz aldığı ve Tunceli'de katliam yapıldığı yalanı Almanya'daki Türklerin tepkisini çekti. Alevileri ayrıştırmak amacı taşıyan yayınlar Alman kanalının önünde protesto edilecek.

Atatürk’ü Hitler’le kıyaslayan küstah Alman kanalına Türklerden tepki

Nigar Ogeday

Alman kamu televizyonu ARD’nin 1 Aralık gecesi saat 23:05 de “Unutulan Katliam” başlıklı 6 dakika süren haberinde,Türkiye ve Atatürk düşmanlığı yapıldı.

Sözde Dersim katliamı yapıldığını savunan bazı Türkiye düşmanlarının konuştuğu haberde, 1937 tarihinde Almanya’dan, Kemal Atatürk imzasıyla 20 ton zehirli gazın sipariş edildiği iddia edildi.

Haber sonrası Almanya’da yaşayan Türkler, Atatürk’ü Nazi Almanyası’nın lideri diktatör Hitler ile kıyaslayan Alman kamu televizyonu ARD’yi tepki yağmuruna tuttu. Bunun üzerine bir açıklamada bulunan ARD, “Kemal Atatürk’ü Adolf Hitler ile kıyaslamadık ya da eşitlemedik” açıklaması yaptı.

AADD’DEN TEPKİ

Öte yandan Atatürk’ün Nazi diktatörü Hitler’e benzetilmesine karşı Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği tarafından sert tepki gösterildi.

“Alman halkının sağduyusuna güveniyoruz” başlıklı, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği imzalı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni Hitler diktatörlüğü ile eşitlemek, oldukça utanç verici bir iftiradır. Modern Türkiye’nin bir “Sünni-Türk” devlet olduğu iddiası gerçekle bağdaşmamaktadır. Ayrıca Nazi Almanyası’ndan gaz bombaları teminatı iddiası tamamen asılsız olup hiç bir kaynağa dayanmamaktadır.”

Açıklamanın devamında, “Neden çoğunluğun Kürt değil, Türk olduğu Türkiye’nin batısındaki 21 ayaklanma hakkında rapor verilmiyor? Türkiye Cumhuriyeti özgürlük, eşitlik ve kardeşlik fikrini temel ilke edinmiş bir Cumhuriyettir. Hukuka olan inancıyla birlikte güçler ayrılığı ile hümanist ve aydınlanmış bir devlet fikri ile bağnazlığa, gericiliğe ve feodal sisteme son vermiştir. Güdülmeyen amaçlardan bir tanesi ise, belli kitle ve mezheplere, ırklara yönelik saldırılardır. Genç Cumhuriyetin öncüleri gericiliği nerede ve hangi şekilde ise, kararlılıkla tepelemiştir. 34 köktendincinin ölüm cezasına çarptırıldığı 1930 Menemen (İzmir) olayları başka nasıl açıklanabilir? denildi.

AADDB imzalı açıklamanın son bölümünde ise, “Atatürk’ün Nazi rejimi ile işbirliği yaptığı iddiası, gerçekleri son derece çarpıtan bir iddiadır. Bu iddianın aksine, Türkiye Ernst Reuter, Ernst Hırsch, Erich Auerbach, Bruno Taut gibi aydınları ülkesinde barındırarak özgür ve refah içinde bir yaşam sürmelerine vesile olmuştur. Bahsi geçen aydınlar ve niceleri, Nazi Almanyasının işkence, baskı, zulüm ve ölüm tehdidinden kurtulmuş, aydın fikirlerini Türkiye Cumhuriyetinde yeşertmiştir.” ifadesi dikkat çekti.

TÜRKLER ALMAN KANALINI PROTESTO EDECEK

Almanyada yaşayan Türkler tarafından; 06 Aralık 2019 günü saat:17:00 da Wilhelmstr 67a 10117 Berlin adresinde bulunan Almanya’nın devlet kanalı olan ARD’yi protesto edecek.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen Türkler, Atatürk’ü Hitler ile kıyaslayan yalan haberinden ötürü Alman kanalına tepki gösterecek.

binasının karşısında “Unutulan katliam” adı altında sunulan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hitler ile bir tutularak, ‘’katliam” sanığı olarak gösterildiği program protesto edilecek. Hatta soydaşlarımız internet üzerinden yurtdışında yaşayan Türklere,batının bu egoist emperyalizm oyununa, insanlık adına: dur demek için sen de gel!, çağrısında bulundular.

Konuyla ilgili açıklama yapan Almanya’daki Türk vatandaşları şunları belirttiler:

Almanya da yaşayan Türk vatandaşları açıklamada yayınladılar. Açıklama şöyle;

Bu programdaki hedef; Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal Atatürk olmuştur maalesef! . Programın yapımcıları, ahlaksızca 1938’deki “Dersim Ayaklanmasının bastırılmasını Alevi vatandaşlarımıza karşı Atatürk tarafından yapıldığını iddia etmiş ve yaymış oldukları yalanı da programda gösterilmeyen bir belgeye dayandırarak, Nazi Almanya’sından da zehirli gaz temin edilerek gerçekleştirdiğini iddia etmiştir. Temel amacının Atatürk’ün adını kirletilmesi ve Türkler ile Nazi’leri aynı kefeye koymak olduğu anlaşılıyor.

Yapılan ahlaksızlığın kültür programı adına yapılmış olması ise ayrı bir konudur. Programın temel amacının, kara propaganda yayarak; Atatürk’ü soykırımcı olarak gösterip Alevi vatandaşları kışkırtmak olduğu anlaşılıyor. Almanya, ülkesinde yaşayan Türkleri etnik ve dini olarak bölme stratejisinin bu programın bir parçası olduğu anlaşılıyor. Aynı şekilde “Euro İslam” adındanki safsata ile DITIB’i bölmeye çalışan Alman zihniyetinin,bu kanaldan da Alevi vatandaşlarımız ile Türkleri bölerek asimile etmek olduğu söz konusudur anlaşılan.
Tarihinde ilk soykırımı gerçekleştiren Almanya’nın, 2016 yılında federal parlamentosunda da çıkarttığı “1915 olayları” Türkler soykırım yapmış yalanı şeklinde siyasi karar alması,daha sonra ise feodal bir ayaklanma olarak bilinen 1938 ayaklanmasının bastırılması ile ilgili ölüm döşeğinde olan Atatürk’ü soykırımcı olarak göstermesi, artık bardağı iyice taşırmıştır! Bu yalanı vergi verdiğimiz devlet televizyonunda yayılması ve sürekli tekrarlanması,tarafsız yayıncılık ilkelerine aykırı olarak, artık mahkemeye taşınması zaruridir. Konuyla ilgili artık herkesin tepki vermesi ve GEZ vergisinin de ödenmemesi için gerekli mahkemeye başvuru yapılması için çağrıda bulunuyoruz.”