Ateşkes ihlallerine kararlı karşılık: Ermeni güçleri kaçıyor

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar, ateşkesi ihlal eden Ermeni güçlerinin saldırıları ile devam ediyor. Siviller dışında askeri noktaları da hedef alan Ermenistan’a Azerbaycan ise kararlı yanıtlar veriyor. Son olarak Ermenistan’a ait birçok alay ve tabur mevzisinden geri çekilmek zorunda kaldı.

Ateşkes ihlallerine kararlı karşılık: Ermeni güçleri kaçıyor

VERYANSIN TV

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkes süreci Ermenistan’ın ihlalleri ile sürüyor. 

10 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı Ermenistan’ın saldırılarının gölgesinde kaldı. 

Son olarak Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin kaybettikleri mevzileri yeniden işgal etmek için gece Ağdere, Ağdam, Fuzuli ve Cebrail yönünde küçük gruplar halinde saldırı düzenlediği bildirildi.

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun saldırıları önlediği, Ermenistan ordusuna ait 1 T-72 tankın, 3 Grad füze sisteminin imha edildiği, çok sayıda askerin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

ERMENİ GÜÇLERİ MEVZİLERİNİ BIRAKIP KAÇIYOR

Bakanlığın açıklamasında, Ermenistan ordusu 9. alayı topçu birliklerinin Hadrut yönünden geri çekildiği, alayın 5. tabur personelinin zırhlı araçlarını bırakarak kaçtığı kaydedildi. 

Aynı şekilde Ermenistan ordusunun 5. ve 522. alay personelinin de araçlarını savaş alanında bırakarak geri çekildiği bildirildi.

Azerbaycan ordusunun gerçekleştirdiği top atışlarıyla Ermenistan ordusunun 1. alayının daimi mevzilenme noktasında bir yer altı sığınağının imha edildiği belirtildi. 

Açıklamada, Azerbaycan ordusunun tüm cephe boyunca avantajlı durumda olduğu ifade edildi.

ERMENİSTAN'IN 3 İHA'SI DÜŞTÜ

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'a ait 3 İHA'yı düşürdüğü bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, gece saatlerinde Ermenistan-Azerbaycan sınırının Tovuz ili yönünde Ermenistan ordusuna ait 2 İHA'nın vurulduğu belirtildi. Açıklamada, saat 10.00 civarında da cephe hattının Ağdam ili yönünde Ermenistan'a ait bir İHA'nın Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği kaydedildi.

SİVİL YERLEŞİM BİRİMLERİNE SALDIRILAR SÜRÜYOR

Bakanlığın bir diğer açıklamasında da Ermenistan ordusunun Azerbaycan'ın Ağdam, Terter ve Goranboy illerine ateş açtığı bildirildi.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almıştı.

ERMENİSTAN BALİSTİK FÜZE İLE VURMUŞ 

Azerbaycan Ulusal Mayın Temizleme Ajansı Direktörü Gazanfer Ahmedov, Gence'de sivillere ait yerleşim yerini hedef alan füzenin orta menzili balistik füze Elbrus olduğunun belirlendiğini söyledi.