İstanbul'da 2. aşama eğitim başladı, polis denetimleri sıkı tuttu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri yüz yüze eğitimin başladığı ikinci aşamada denetimlerini sürdürdü. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri okul servislerine yönelik denetim yaparken Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri ise öğrencileri okulda karşılayarak koronavirüs hakkında uyarılarda bulundu.

İstanbul'da 2. aşama eğitim başladı, polis denetimleri sıkı tuttu

Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşamasında, ilkokul 2, 3, 4. sınıflar, 8. ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler bugün yüz yüze eğitime başladı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, yüz yüze eğitimin başlaması dolayısıyla okul servis araçlarında denetleme yaptı.

KADIKÖY'DE SERVİSLER DENETLENDİ

Kadıköy Bağdat Caddesi'nde ekipler, durdurdukları servis araçlarında evrak kontrolü yaparak, sürücüleri kurallara uymaları konusunda uyardı. Ayrıca ekipler, koronavirüs tedbirleri kapsamında durdurdukları servis araçlarındaki öğrenci sayısını, öğrencilerin maske takıp takmadıklarını, sosyal mesafe kurallarına uyulup uyulmadığını, dezenfektan bulunup bulunmadığını kontrol etti.

Ekipler servis görevlilerine öğrencilerin ateşlerinin kontrol edilip edilmediğini de sordu. 8.sınıf öğrencisi Ece Kutlu "Okulların açıldı. Şahsen ben çok mutluyum. 8. sınıf öğrencisiyim. Bizim için daha bir kolaylık oldu. " dedi. Servis sürücüsü Cevat Boyacı "Hayırlısı olur inşallah. İyi olmasını istiyoruz her şeyin. Öğrenci sayısı olarak kurtarmıyor. Servisçi arkadaşlarımızın durumu çok kötü. Aracımız dezenfekte edilmiş durumda. Maskesiz öğrenci almıyoruz. Araca biner binmez ateşleri ölçülüyor. Aracımızı havalandırıyoruz" diye konuştu.

SARIYER'DE ÖĞRENCİLER OKUL ÖNÜNDE KARŞILANDI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri okulların açıldığı sabah denetimlerini aralıksız sürdürdü. Sarıyer Süleyman Çelebi İlkokulu'nda Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri maskot 'Cesur'la öğrencileri okulların kapısında karşıladı. Okula gelen öğrenciler koronavirüs konusunda bilgilendirilirken uymaları gereken kurallar hatırlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimin bir arada sürdürüleceği belirtilirken yeni düzende okullarda yoklama alınmayacağı, katılımın isteğe bağlı olacağı öğrenildi.


FATİH'TE SERVİSLERE DENETİM

Fatih, Vatan Caddesi'nde durdurulan araçlarda koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların ve sürücülerin sosyal mesafe kurallarına uyup uymadığı, maske takıp takmadıkları denetlendi. Ayrıca toplu taşıma araçlarının kapasitesinin dışında yolcu bindirip bindirmediği de kontrol edildi. Yapılan denetimlerde araç muayenesi geciken bir servis şoförüne 288 lira para cezası kesildi.


ESENYURT'TA POLİSLERDEN ÖĞRENCİLERE MASKE

Esenyurt'ta polis ekipleri yüz yüze eğitimin ikinci aşamasında okula gelen öğrencileri koronavirüsten korunma yollarını anlattı, çocuklara maske dağıttı. Veliler önlemlerini aldıklarını söylerken uzun bir aradan sonra okula gelen bir öğrenci "Sevinçliyim hatta kalbim kıpır kıpır atıyor" diye konuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri, seyreltilmiş uygulamalarla 2, 3, 4, 8 ve 12'inci sınıflarda da yüz yüze eğitime başlayan öğrencileri bilgilendirdi. Okula gelen öğrencileri bahçede karşılayan polis ekipleri çocuklarla sohbet etti, koronavirüsle ilgili korunma kuralları hatırlattı. Öğrencilere aynı zamanda girişte maske de dağıtıldı.

'MASKE, KOLONYALAR, JELLER HEPSİNİ KOYDUK ÇANTAMIZA'

Öğrencisini okula getiren Melek Duruşkan isimli bir veli biraz tedirgin olsa da çocuklarını okula getirdiklerini söyleyerek , " Hayırlı uğurlu olsun ama tabi biraz korkuyoruz virüsten dolayı. Biraz tereddütlü getirdik ama gelmezse de eğitim alamayacak. Gerçi evde yapıyorduk. Şimdi gelmeyeceğimiz günler ne yapacağız bilmiyorum herhalde öğretmenimiz söyleyecek. Çocuk sabah 5'te kalktı o saatten beri hopluyor evde. Çok mutlu, çok sevinçli ama endişeli de. Hazırlığımızı yaptık. Maske, kolonyalar, jeller hepsini koyduk çantamıza" diye konuştu.

'KALBİM KIPIR KIPIR ATIYOR'

Uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitim için okula gelen bir 4. sınıf öğrencisi ,"Çok sevinçliyim hatta kalbim kıpır kıpır atıyor. Evde eğitim güzeldi ama zorda geçti. Online eğitimlerde çok bağlantı da sıkıntılar yaşadık ama şu an mutluyum. Maskemi de taktım. Polisler soru sordular üç kuralımız ne dediler. Hepsini bildim, uygulayacağım" şeklinde konuştu. Bir başka öğrenci ise "Bayadır okula gelmiyorum heyecanlıyım. maskemi de taktım sınıfıma gidiyorum. Mutluyum" dedi. Öğrenciler yapılan koronavirüs uyarılarının ardından İstiklal Marşı'nı okudu ve sınıflarına gitti.

ESKİŞEHİR'DE YÜZ YÜZE EĞİTİMİN İKİNCİ AŞAMASI BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla, okullarda yüz yüze eğitimin ikinci aşaması başladı. Eskişehir'de velilerinin okula getirdiği öğrenciler, koronavirüs tedbirleriyle okul bahçesinde sıra olup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde sınıflarına gitti. 

Okullarda yüz yüze eğitimin ikinci aşaması ana sınıfı ve ilkokul 1'inci sınıfların yanı sıra ilkokullar, köy okulları, 8'inci ve 12'nci sınıflar, lise hazırlık sınıfları ile özel gereksinimli çocukların okullarında bugün başladı. Eskişehir’de öğrenciler sabah saatlerince aileleri tarafından okula getirildi. Odunpazarı ilçesine bağlı Akarbaşı Mahallesi'ndeki Milli Zafer İlkokulu girişinde öğretmenler ve idareciler tarafından karşılanan öğrenciler, okul bahçesinde sıra oldu. Öğrenciler İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra sosyal mesafe kurallarına göre sınıflarına gitti. Veliler ise koronavirüs tedbirleri kapsamında okul bahçesine alınmadı. 

'SİZSİZ OKULUN HİÇ TADI YOK'

Öğrencileri karşılayan öğretmenler, sık sık koronavirüs önlemleri hakkında bilgilendirme yaptı. Bir sınıf öğretmeni ise öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, "Sevgili öğrencilerimiz okulunuza hoş geldiniz. İnanın sizsiz okulun hiç tadı yok. Biz de üzgün, buruk bir şekilde okula gidip geliyorduk. İyi ki geldiniz. Koronavirüs salgın sürecinde kurallara uyarak, hep birlikte yeneceğiz inşallah. Kısmi değil 5 gün de sizi sahalarda görmek istiyoruz" dedi.

BURSA'DA YÜZ YÜZE EĞİTİMİN İKİNCİ AŞAMASI BAŞLADI

Bursa'da, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yüz yüze eğitime geçiş planlamasının ikinci aşaması başladı.

Kentte bugün ilkokul 1'inci, 2'nci, 3'üncü ve 4’üncü sınıf, ortaokul 8'inci sınıf, lise hazırlık ve 12’nci sınıf öğrencileri ile köy okullarının tüm kademelerinde okuyan ve özel gereksinimli olan bütün öğrenciler yüz yüze eğitime başladı. İkinci aşama kademeli eğitimin başladığı okullardan Orhangazi Kurtuluş İlkokulu'nda törenden sonra öğrenciler tek tek ellerini dezenfekte ederek, sosyal mesafe kuralına uygun olarak sınıflara alındı.