Avrupa’yı sarsan rüşvet iddiası… Katar’dan yanıt geldi

Katar, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) bazı ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için eski AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili ve bazı parlamenterlere rüşvet verdiği yönündeki iddiaları yalanladı.

featured

Katar Avrupa Birliği Misyonu, bazı basın yayın organlarında yer alan söz konusu iddialara ilişkin resmi Twitter hesabından yazılı bir açıklama yayımladı.

“Basında haberleri çıkan bazı kişilere yönelik suçlamalarla Katar’ın ilişkilendirilme çabalarının kesin bir dille reddedildiği” belirtilen açıklamada, Katar devletinin birtakım iddialarla ilişkilendirildiği bu haberlerin asılsız olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, Katar’ın, uluslararası hukuka ve devletler arasındaki ilişkileri düzenleyen kurallara tam uyum içerisinde ve kurumsal ilişkiler yoluyla diplomatik olarak çalışmalarını yürüttüğü belirtildi.

YUNANİSTAN MAL VARLIĞINI DONDURDU

Öte yandan, BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Katar bağlantılı yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yunan parlamenter Eva Kaili, derhal geçerli olmak üzere Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırıldı. Soruşturmada, Belçikalı iki parlamenterin danışmanlarının da ofisleri mühürlendi.

Yunan parlamenter Eva  Kaili, Yunanistan’daki partisi PASOK’tan da ihraç edildi.

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre, Yunanistan, Kaili’nin tüm mal varlığını dondurdu.

AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA RÜŞVET İDDİASI

Belçika Federal Savcılığından 9 Aralık’ta yapılan açıklamada, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği, maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiğinden şüphelenildiği duyurulmuştu.

Açıklamada, yapılan aramalarda toplam 600 bin avro değerinde nakit, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildiği ifade edilmişti.

Basında çıkan haberlerde ise eski AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili ve bazı parlamenterlerin, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar’dan rüşvet aldığı iddia edilmişti.

Belçika medyasındaki haberlere göre AP’nin 14 başkan yardımcısından biri olan Kaili ile Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi Üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini ve S&D grubundan asistan Francesco Giorgi gözaltına alınanlar arasında yer alıyor.

Resmi açıklamalarda ise Kaili ile diğer parlamenterlerin, “yolsuzluk soruşturması” kapsamında gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Avrupa’yı sarsan rüşvet iddiası… Katar’dan yanıt geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Eva Kaili’nin kalitesizliği aratacak boyutta para, pul, talan düşkünü politikacılar, bizim sarı muhalefette de mevcutlar ve siyasal islam eğer giderse bu kez kendileri ülke kaynaklarından nemalanma telaşı içindeler!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!