Kızını 6 yaşında evlendiren Gümüşel çifti için karar: Duruşmaya gitmeyecekler!

6 yaşındaki çocuğunu 'evlendiren' ve yıllarca istismara maruz kalmasına neden olan Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ve eşinin skandal istismar davasının ilk duruşmasına katılmamaları kararlaştırıldı.

featured

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı HKG’yi 6 yaşında evlendirmesi ve yıllarca tecavüze uğraması tartışılırken dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz ise bugünkü yazısında kızlarını 6 yaşında imam nikâhı ile evlendiren Yusuf Ziya Gümüşel ve eşinin duruşma salonuna gitmeyeceğini yazdı.

Saymaz, Gümüşel çiftinin Sapanca Asliye Ceza Mahkemesi’nden Sesli ve Görüntülü Bilgi Sistemi üzerinden ifade vermesinin kararlaştırıldığını aktardı.

Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“İlk duruşma için 22 Mayıs’a gün verildi.

Altı ay sonraya!

İstekli hakkındaki tutuklama talebi reddedildi.

Gümüşel çiftinin Sapanca Asliye Ceza Mahkemesi’nden Sesli ve Görüntülü Bilgi Sistemi üzerinden ifade vermesi kararlaştırıldı. Bu durumda, kızlarını altı yaşında İstekli ile evlendiren şeyh ve eşi duruşma salonuna gelmeyecek.

Gülşen, imam-hatiplerle ilgili şaka yaptığı için…

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, iktidarı eleştirdi diye tutuklanırken; altı yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden İstekli gözaltına alınmıyor. Tecavüze yol veren anne ve baba duruşmaya dahi getirilmiyor.”

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında dini nikahla evlendirdiği ve cinsel istismara uğramasına neden olduğu ortaya çıkmıştı.

6 yaşında dini nikahının kıyıldığı ve yıllarca zincirleme istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle adliyeye giden H.K.G, haziran ayında savcıya verdiği son ifadede şunları söylemişti: “Ben 6 yaşındaydım. Evde kız kardeşimle oynarken annemle babam kendi aralarında konuşuyorlardı. Babam annemi bir şeye ikna etmeye çalışıyordu…. Babam anneme dönerek ‘bak kızım büyümüş, artık gelin olabilir’ dedi.”

H.K.G., yaşadığı istismarı, “O gece sonrasını hatırlamıyorum. Sadece büyük bir karanlık hatırlıyorum.” diyerek anlatmıştı.

‘BENİM KEMİK TESTİMMİŞ GİBİ GÖSTERDİLER, DOSYA KAPANDI’

H.K.G’nin ifadesindeki şu sözleri dikkat çekmişti:

“İfadelerinde benim yaşımın normalde büyük olduğunu, ancak küçük yazıldığını söylemişler. Bunun üzerine savcılık kemik testi istedi. Kemik testi için odaya girdiğimde içeride bir kız film çekiliyordu. Ben ondan sonra film çekileceğimi düşünüyordum. Ancak içerideki kız filmi çekilince ikimizi birden dışarı çıkardılar. Ben dışarı çıkınca Kadir’e ‘neden bir şey yapılmadı’ diye sordum. Kadir bana ‘sessiz ol, sonra konuşuruz kimse duymasın’ dedi. Sonra öğrendiğime göre o kızın kemik testi benim kemik testimmiş gibi göstermişler. Dosya o şekilde kapandı.”

thumbnail
İlişkili Haber

6 yaşındaki çocuğun istismarı: Takipsizlik kararı veren savcı hakkında soruşturma

thumbnail
İlişkili Haber

6 yaşında başlayan tecavüz ses kaydında! ‘Ama savcı iyi yedi’

Kızını 6 yaşında evlendiren Gümüşel çifti için karar: Duruşmaya gitmeyecekler!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Sehpa!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!