Avusturya 'Türk casus yakaladık' dedi Dışişleri yanıt verdi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Avusturya'da Türkiye adına casusluk yapıldığı iddiasına tepki geldi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada "Avusturya Hükümetinin, bu iddialardan tamamen gayri-ciddi reflekslerle ülkemizi itham eden sonuçlar çıkarmasını hayretle karşılıyoruz." ifadelerine yer verildi.

Avusturya 'Türk casus yakaladık' dedi Dışişleri yanıt verdi
Avusturya 'Türk casus yakaladık' dedi Dışişleri yanıt verdi

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Avusturya makamlarınca ülkemiz hakkında ortaya atılan mesnetsiz iddiaları reddediyoruz. Bu iddiaların arkasında Türkiye karşıtı çevrelerin olduğu aşikardır.

Avusturya Hükümetinin, bu iddialardan tamamen gayri-ciddi reflekslerle ülkemizi itham eden sonuçlar çıkarmasını hayretle karşılıyoruz.

Yapılan beyanlar, Avusturya siyasetinin, popülist söylem sarmalından ve Türkiye karşıtlığı saplantısından kurtulamadığını da bir kez daha göstermiştir. Bu durumun, Avusturya’daki Türk toplumunun huzurunu kaçırdığı ve Türkiye – Avusturya ilişkilerine zarar verdiği bilinmelidir.

Avusturya Hükümetini, sığ iç siyasi hesaplarla Türkiye üzerinden suni gündem peşinde koşmaktan vazgeçip, devlet ciddiyetiyle ve sağduyuyla hareket etmeye ve samimi işbirliğine davet ediyoruz."

NE OLMUŞTU?

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer salı günü basına yaptığı açıklamada, ülkede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP karşıtı kişilere ilişkin bilgileri Türkiye’ye sızdıran bir casus yakaladıklarını iddia etmişti.

Diplomatik süreçlerin devrede olduğunu belirten Bakan Nehammer, yakalanan kişinin casusluk suçlamasıyla soruşturulacağını ve yargılanacağını kaydetti. 

Nehammer ayrıca bu kişinin daha önce de Türkiye'de sabıkası olduğunu ve tutuklanmış bir kişi olduğunu, MİT tarafından muhbir olarak kullanıldığını ve casusluk yapmak üzere Avusturya'ya gönderildiğini iddia etmişti.