Ayasofya imamı Boynukalın görevi bıraktı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın görevden ayrıldı. Yaptığı açıklamada görevinden “affını” ve “görevlendirilmesinin sona ermesini” istediğini belirten Boynukalın, aldığı kararın bir sebebinin ise emekli amirallerin bildirisi olduğunu açıkladı.

Ayasofya imamı Boynukalın görevi bıraktı
Ayasofya imamı Boynukalın görevi bıraktı

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, geçici görevlendirme ile Ayasofya-i Kebir Camii'nde imamlık yapan Boynukalın, bu görevinden ayrılma talebinde bulundu. Boynukalın'ın talebi olumlu yanıt buldu.

Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde akademik kariyerine devam edecek.

AMİRALLERİN AÇIKLAMASI İSTİFA NEDENİ

Boynukalın, yaptığı açıklamada, akademik çalışmalarına daha fazla vakit ayırmak için Ayasofya Camisi’ndeki görevinden “affını” ve “görevlendirilmesinin sona ermesini” istediğini belirtti. Aldığı kararın bir sebebinin ise emekli amirallerin bildirisi olduğunu kaydeden Boynukalın, “Milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek ‘Ayasofya imamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım’ gibi hezeyanlara meydan vermemektir” ifadelerini kullandı. Boynukalın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da teşekkür etti.

İşte o açıklama:

BOYNUKALIN’IN SİYASİ MESAJLARI

Ayasofya imamı Mehmet Boynukalın, Twitter hesabından siyasi paylaşımlarıyla tepki çekmişti. Anayasanın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez laiklik maddesine “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam'dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün.” şeklinde görüş bildirmesini eleştirenlere Boynukalın, “Ben İslam hukuku profesörüyüm. İslam'ı anlatma görevim var” diye yanıt vermişti.

Boynukalın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadın cinayetlerine ilişkin "Kadın cinayetleri vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan sloganik medya propagandasıdır" demişti. İstanbul Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin ise “Dışarıdan alınan kanunlar bizim toplumumuzun bünyesine uymuyor. Gerçek çözüm, İslam ve kültürel kodlarımızda bulunan değerlerdir.” ifadelerini kullanmıştı.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bu açıklamalar siyasetin yükünü arttırıyor. Siyaset çok ağır bir iş. Herkes işini yapmalı” darken, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da, “Sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte. Bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim” uyarısında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek de, "Ayasofya'nın kültürümüz ve tarihimizde ayrı bir önemi var. Burada görev yapanların birleştirici ve kaynaştırıcı olması, söylediğine ve söyleyeceğine daha fazla dikkat etmesi gerekir” görüşünü dile getirmişti.

Ayasofya imamı Boynukalın'a AKP kanadından bir uyarı daha