Altaylı'dan ilginç soru: Ayasofya'nın Kanal İstanbul'la ilgisi var mı?

Fatih Altaylı, Ayasofya meselesiyle ilgili ilginç bir bağlantı ortaya attı. Konunun Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Kanal İstanbul projesiyle ilgisinin olabileceğini iddia etti.

Altaylı'dan ilginç soru: Ayasofya'nın Kanal İstanbul'la ilgisi var mı?

Haber Türk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü yazısında AKP'nin Ayasofya’nın ibadete açılmasının bir karşıtlık yaratmamasından memnun olmadığını, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın Atatürk'ü laneti kasıtlı okuduğunu ifade etmişti. Erbaş'ın okuduğu ve Fatih Sultan Mehmet'in vakfiyesinde yer aldığını iddia ettiği bedduanın da ünlü tarihçilere dayanarak geçek olmadığını söyledi.

Altaylı bunun yanı sıra Ayasofya tartışmasıyla ilgili ilginç bir tahlilde bulundu.

Tarışmayı Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Kanal İstanbul'a taşıyan Altaylı, ilginç bir bağlantı kurdu.

Altaylı şu ifadeleri kullandı:

"Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayasofya’yı 1924’te değil de 1934’te müzeye çevirmesinin arkasındaki siyasi yaklaşımı anlamakta zorlananlar...
Bu yapılanın Türk boğazlarını yeniden Türkiye’nin kontrolüne almak, buralarda da milli egemenliği sağlamak için oturulacak Montreux’deki masaya hazırlık olduğunu neden anlamak istemezler!
Acaba bugün Ayasofya’yı tam da Lozan Anlaşması’nın yıldönümünde yeniden ibadete açarken, Montreux Boğazlar Sözleşmesi’ni yeniden tartışmaya açacağı iddia edilen Kanal İstanbul’la da bağlantı kurmak mümkün mü?"