‘Fatih’in vakfiyesinde olmadığını bile bile Atatürk’e laneti kasıtlı okudu’

featured
service

Fatih Altaylı, AKP’nin Ayasofya’nın ibadete açılmasının bir karşıtlık yaratmamasından memnun olmadığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Atatürk’ü laneti kasıtlı okuduğunu söyledi.

Türkiye, Ayasofya açılışında üstü kapalı Atatürk’e lanet okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın konuşmasını tartışıyor. Elinde kılıçla çıktığı minberden Atatürk’ün de imzası bulunan 1934 tarihli karara göndermede bulunarak, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” demişti.

Büyük tepki çeken konuşma üzerine Ali Erbaş istifaya çağrıldı. Dünden beri Türkiye’nin gündemi haline gelen “lanet”le ilgili Erbaş’tan henüz bir açıklama gelmedi.

Haber Trük yazarı Fatih Alaylı, Erbaş’ın o konuşmayı kasıtlı olarak yaptığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Dün Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri’nin Başkanı Ali Erbaş Atatürk’ü hedef alarak lanetler okudu.
Şaşırdım mı?
Asla.
Bekliyor muydum?
Evet.
Ne diyorum günlerdir.
Ayasofya’nın ibadete açılmasının bir karşıtlık yaratmamasından dolayı memnun değiller.
Karşıtlık yoksa bloklaşma yok.
Bloklaşma yoksa konsolidasyon yok.
Trollere denettiler olmadı.
Gazetecilere denettiler olmadı.
Muhalefet “Çok istiyordunuz açın. 18 yıllık iktidarsınız. Bunu yapmanız normal” dedi ve karşı çıkmadı. Oyuna gelmedi.
Baktılar ara yollardan olmuyor.
En tepeden yapalım dediler.
Diyanet İşleri Başkanı elinde kılıçla çıktı minbere.
Verdi veriştirdi başında oturduğu, Mercedes’ine kurulduğu kurumu kuran adama.
Açtığı camiyi Kilise olmaktan kurtaran, İstanbul’u “Gavurdan alan” adama.
Yoksa o Diyanet İşleri Başkanı bilmiyor mu Fatih Sultan Mehmet’in vakfiyesinde kimseye bir lanet okumadığını…
Aynı anda Ayasofya’da namaza duran Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat politikaları Kurulu üyesi Murat Bardakçı ve hemen yanında saf tutmuş Prof. Erhan Afyoncu, Fatih Sultan’ın vasiyeti sayılan vakfiyesinde böyle bir lanet olmadığını bas bas bağırarak, bunu bilmeyeni cahillikle suçlayarak anlatmadılar mı kaç zamandır!
Oradaki lanetin, vakfın ve devletin parasını çalana yönelik olduğunu, hırsızlara lanet ettiğini anlatmadı mı Bardakçı!
Sorsaydı ona da yine anlatırlardı lanetteki maksadı ve gerçeği.
O nedenle ben Diyanet İşleri Başkanı’nın maksatlı bir biçimde Atatürk’e lanet okuduğunu düşünüyorum.
Ayasofya’nın ibadete açılmasındaki maksadı hasıl eylemek için!”

‘Fatih’in vakfiyesinde olmadığını bile bile Atatürk’e laneti kasıtlı okudu’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yav haberi yapan fatih altayli… Sen ne ara döndün; aralarına almadılar mi yalak takımın… Mustafa Kemal’i savunmak şimdi mi aklına geldi? Senin ne halt olduğunu öğrenmek isteyenler rahmetli Levent Kırca ile olan programını izlesin; seni çözer zaten… Herkese mutluluk…

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Her zaman kasıtlı hareket ediyor işi gücü bu ….ortalık karıştırmak ..özel ajandası var çok belli niye onu orada tutuyorlar ..Ayasofya’yı ağzıyla kirletti …

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Ataturke lanet okunmadi. Ona kimsenin macasi yemez zaten…Bunu herkes bilir…Kimse bile bile intihar etmez…O imzanin yerine sahte imza atanlara gitti laf..Onlar da haliyle kudurdu…Ayni sahteciler Ataturku bile son yillarinda enterne edip onu milletinden kopartip ona defalarca saygisizlik yaptilar..Oldukten sonra da onu da yillarca muzeye kapattilar..Asil mucadele bu sahtecilerle zaten.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Fatih Altayli ne mal olursa olsun ki bu biliniyor, muhtemelen CIA in calisanlari arasinda ama o bile buna ragmen dogrulari görüyor ama bu diyanet isleri baskani denen kisi bilincli bir sekilde kasitli olarak böyle bir seyi zirvalayirosa o zaman oturup düsünmek gerek hangisi daha cok CIA ci diye.

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  Sahte imza demek, G. M. Kemal Atatürk’e ayrı bir hakarettir. 1934′ de adına imza atılacakta Ulu önderimizin 1938’e kadar bundan haberi olmayacak!!! 1938′ de hasta olmasına rağmen Hatayı Türk topraklarına bağlayan bir devlet adamından bahsediyoruz. Bu imza olayı F.S.Mehmedin söylemediği halde söylenmiş kabul edilen vakıf laneti gibi gerçek dışıdır. Doğruluğunu kanıtlayan bir belge yoktur.

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Hersey Ataturkun istedigi gibi gitmedi…Paralel devlet kurdular sagliginda…Lozandaki kendi istegi disinda imzalanan maddelere kopurdu, kizdi ama Lozanda kaziklandigimiz montro ve hatay meselelerini cozmek icin omru ancak yetti..Daha kizdigi bircok mesele vardir musul kerkuk adalar gibi….Ben buna inaniyorum..O da yalnizdi her buyuk lider gibi…Nur icinde yatsin, keske lozan a da kendisi gitseydi..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!