Azerbaycan büyükelçisi: Şu anda Türkiye’den bir talebimiz yok

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, cephe hattına ilişkin değerlendirmeler yaptı. “Ermenistan saldırdı, biz yanıt veriyoruz. Türkiye’nin yanımızda olduğunu biliyoruz” diyen İbrahim, şu anda Türkiye’den bir talepleri olmadığını ifade etti.

Azerbaycan büyükelçisi: Şu anda Türkiye’den bir talebimiz yok

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Dağlık Karabağ cephe hattında yaşanan çatışmalarla ilgili değerlendirmeler yaptı.

‘ŞU ANDA TALEBİMİZ YOK’

Cumhuriyet’e konuşan İbrahim, “Bizim Türkiye’den hiçbir zaman bir talebimiz olmadı. Biz zaten kardeşiz, tek millet iki devletiz. Biz Türkiye’nin her zaman yanımızda olduğunu biliyoruz. Fakat bizim şu anda Türkiye’den bir talebimiz yoktur. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında zaten ‘Azerbaycan bu meseleyi nasıl çözmek istiyorsa biz de o çözüme destek vereceğiz’ diyerek, bir açıklama yaptı. Biz biliyoruz ki biz ne yapacaksak Türkiye de kuşkusuz bu politikalara destek verecektir.” İfadelerini kullandı. 

‘RUSYA’DAN ADALETLİ BİR TUTUM BEKLİYORUZ’

Azerbaycan-Ermenistan gerginliğinde Rusya’nın tutumunu da değerlendiren İbrahim, “Rusya ve Ermenistan aynı güvenlik örgütünün üyeleridir. Son 2 ayda Rusya’dan farklı coğrafyalar üzerinden Ermenistan’a silahların gittiğini de biliyoruz. Bunlar bir olgu. Aynı zamanda Rusya, bizim komşu ve dost devletimizdir. Biz Rusya’dan, Türkiye’nin yaptığı gibi adaletli ve uluslararası hukuka uygun bir tutum bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN’A GİDEN PKK’LI TERÖRİSTLER

İbrahim, son dönemde Suriye’den silahlı muhalif savaşçıların Azerbaycan’a götürüldüğü iddialarını da “Ermenistan’ın kendi yaptığı işleri gizleme çabası” olarak nitelendirerek “Son dönemde Suriye’den Ermenistan’a PKK terör örgütü üyeleri geçmiştir. Ermenistan kendi yaptığı işlerin üstünü örtmek için propaganda aygıtını kullanarak bu tür iddialar ortaya atıyor. Bu gibi iddiaları farklı devletlerdeki basın içindeki güçlerini kullanarak Azerbaycan’a yönelik bu iddiaları ortaya atıyorlar ve kendilerinin yaptığı bu tür işleri gizlemeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.