Azerbaycan-Ermenistan hattındaki gerilimi uzmanlar değerlendirdi: Artık haddini bildirmek gerekiyor!

Uzmanlar, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki cephe hattındaki çatışmaları değerlendirdi. Yorumlarda çatışmaların savaşa dönme ihtimalinin yüksek olduğu ifade edildi, kaybedilen toprakların geri alınması istendi. Uzmanlar "Türkiye ile Rusya arasındaki olası bir kapışmanın ABD'ye yarayacağı" uyarısında da bulundu.

Azerbaycan-Ermenistan hattındaki gerilimi uzmanlar değerlendirdi: Artık haddini bildirmek gerekiyor!

VERYANSIN TV 


Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar bugün sabah saatlerinde Ermenistan’ın saldırıları ile başladı.

Azerbaycan’ın da misilleme olarak Karabağ'ın başkenti olduğu belirtilen Handenki kentini topçularla vurduğu belirtiliyor.

AĞAR: HADDİNİ BİLDİRMEK GEREKİYOR!

Cephe hattındaki tansiyonu değerlendiren Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar twitter hesabından yaptığı açıklamada “Mücadele, birlik zamanı. Ermenistan tekrar saldırdı. Jeopolitik maniple yapıyor. Ama artık haddini bildirmek, kaybedilen toprakları almak gerekiyor. Onun istediği yer, zaman ve taktik avuntularla değil ama. Haddini bildire bildire, beklemediği yer, zaman, şekilde ve stratejiyle!” değerlendirmesinde bulundu.

 

Veryansın TV'nin haberini alıntılayan Ağar "Haddini bildirmek, Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ’ı ve 7 Rayonu elinden almak, Türkiye, Azerbaycan, Türk ve İslam Dünyasını maniple etmesini engellemek, taktik başarılarla birlikte stratejik kazanımlar ve sonuçlar üretmek gerekiyor." sözlerini kullandı. 

YAVUZ: SAVAŞA DÖNME OLASILIĞI YÜKSEK

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da iki ülke arasındaki çatışmaları “Ermenistan hukuksuz bir şekilde işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmedikçe sorun bitmez. Çatışmaların bu sefer savaşa dönüşme olasılığı yüksek. Savaş başlarsa bizi de sarar.” sözleriyle değerlendirdi.

SORAL: TEK YANIT KARABAĞ'I GERİ ALMAKTIR

Gerilime ilişkin eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Müdürü Bartu Soral'dan değerlendirme geldi. Soral "Uluslararası hukuku yerle bir ederek Azerbaycan‘a saldıran, sivilleri katleden Ermenistan’a verilecek tek cevap hukuka uygun davranıp misliyle karşılık vermek, işgal ettikleri Karabağ’ı geri almaktır. Gücümüz misliyle mevcuttur. Zor her oyunu bozar. Azerbaycan’ın yanındayız" dedi. 

 "...EN ÇOK ABD'Yİ MEMNUN EDER"

Emekli Tümgeneral Naim Babüroğlu "Ermenistan, Azerbaycan’ın yaklaşık %20’sini işgal etti. İnsanlık suçu işledi. Rusya’nın Ermenistan’da önemli askeri/politik ağırlığı var. Ermenistan’ın Azerbaycan’a bu saldırısı, Rusya’nın bilgisiyle mümkün. Azerbaycan cephesi, Suriye-Libya cephesiyle değerlendirilmeli. Azerbaycan cephesinde, Türkiye-Rusya kapışması, en çok ABD’yi mutlu eder" diye konuştu. 

Prof. Dr. Hasan Ünal da "Ermenistan Karabağ’ı, Laçin’i ve Azerbaycan’a ait yedi rayonu işgal etti (Azerbaycan’ın %20’si). 800.000’den fazla insanı etnik temizliğe tabi tuttu. Aliyev’in dediği gibi bu topraklar ‘sulh ya da harp’ ile geri alınmalı. Ermenistan bu mücadeleyi orta vadede zaten sürdüremez" şeklinde konuştu.