Azerbaycan-Ermenistan hattındaki gerilimi uzmanlar değerlendirdi: Artık haddini bildirmek gerekiyor!

featured

Uzmanlar, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki cephe hattındaki çatışmaları değerlendirdi. Yorumlarda çatışmaların savaşa dönme ihtimalinin yüksek olduğu ifade edildi, kaybedilen toprakların geri alınması istendi. Uzmanlar “Türkiye ile Rusya arasındaki olası bir kapışmanın ABD’ye yarayacağı” uyarısında da bulundu.

VERYANSIN TV 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar bugün sabah saatlerinde Ermenistan’ın saldırıları ile başladı.

Azerbaycan’ın da misilleme olarak Karabağ’ın başkenti olduğu belirtilen Handenki kentini topçularla vurduğu belirtiliyor.

AĞAR: HADDİNİ BİLDİRMEK GEREKİYOR!

Cephe hattındaki tansiyonu değerlendiren Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar twitter hesabından yaptığı açıklamada “Mücadele, birlik zamanı. Ermenistan tekrar saldırdı. Jeopolitik maniple yapıyor. Ama artık haddini bildirmek, kaybedilen toprakları almak gerekiyor. Onun istediği yer, zaman ve taktik avuntularla değil ama. Haddini bildire bildire, beklemediği yer, zaman, şekilde ve stratejiyle!” değerlendirmesinde bulundu.

 

Veryansın TV’nin haberini alıntılayan Ağar “Haddini bildirmek, Azerbaycan toprağı Dağlık Karabağ’ı ve 7 Rayonu elinden almak, Türkiye, Azerbaycan, Türk ve İslam Dünyasını maniple etmesini engellemek, taktik başarılarla birlikte stratejik kazanımlar ve sonuçlar üretmek gerekiyor.” sözlerini kullandı. 

YAVUZ: SAVAŞA DÖNME OLASILIĞI YÜKSEK

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da iki ülke arasındaki çatışmaları “Ermenistan hukuksuz bir şekilde işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmedikçe sorun bitmez. Çatışmaların bu sefer savaşa dönüşme olasılığı yüksek. Savaş başlarsa bizi de sarar.” sözleriyle değerlendirdi.

SORAL: TEK YANIT KARABAĞ’I GERİ ALMAKTIR

Gerilime ilişkin eski Birleşmiş Milletler Kalkınma Müdürü Bartu Soral’dan değerlendirme geldi. Soral Uluslararası hukuku yerle bir ederek Azerbaycan‘a saldıran, sivilleri katleden Ermenistan’a verilecek tek cevap hukuka uygun davranıp misliyle karşılık vermek, işgal ettikleri Karabağ’ı geri almaktır. Gücümüz misliyle mevcuttur. Zor her oyunu bozar. Azerbaycan’ın yanındayız” dedi. 

 “…EN ÇOK ABD’Yİ MEMNUN EDER”

Emekli Tümgeneral Naim Babüroğlu “Ermenistan, Azerbaycan’ın yaklaşık %20’sini işgal etti. İnsanlık suçu işledi. Rusya’nın Ermenistan’da önemli askeri/politik ağırlığı var. Ermenistan’ın Azerbaycan’a bu saldırısı, Rusya’nın bilgisiyle mümkün. Azerbaycan cephesi, Suriye-Libya cephesiyle değerlendirilmeli. Azerbaycan cephesinde, Türkiye-Rusya kapışması, en çok ABD’yi mutlu eder” diye konuştu. 

Prof. Dr. Hasan Ünal da Ermenistan Karabağ’ı, Laçin’i ve Azerbaycan’a ait yedi rayonu işgal etti (Azerbaycan’ın %20’si). 800.000’den fazla insanı etnik temizliğe tabi tuttu. Aliyev’in dediği gibi bu topraklar ‘sulh ya da harp’ ile geri alınmalı. Ermenistan bu mücadeleyi orta vadede zaten sürdüremez” şeklinde konuştu. Azerbaycan-Ermenistan hattındaki gerilimi uzmanlar değerlendirdi: Artık haddini bildirmek gerekiyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Türkiyeyi bu serefsiz beyinsizler bir savasa ve tuzaga cekemk istiyorlar. Cok dikkatli olmak gerekiyor. Azerbaycana can feda. Her türlü lojistik destek saglanmali.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Hayret ki ne hayret. Mehterciler yine cikmis meydane, hepsi birbirinden merdane. Ekranlara cikan bunca uzmanin (!) ne hikmetse neredeyse hepsi bulutlarin uzerinde ucuyor. Su laflara bakarmisiniz. “HADDİNİ BİLDİRMEK GEREKİYOR” , “TEK YANIT KARABAĞ’I GERİ ALMAKTIR”. Yani tam anlami ile ici bos sozler, buyuk ihtimalle reyting amacli cumleler. Halki galyena getirmek, milli duygulari oy ve reyting amacli manipule etmek disinda boyle soylemlerin herhangi bir asli ve astari olabilir mi? Turkiye, Suriye’de, Libya’da, dogu Akdeniz’de elindeki gucun limitlerine dayanmis ve durma noktasina gelmisken, bu akli evveller hamasi nutuklar atiyorlar. Tek birsey soyleyecegim, Turkiye hem konjektur olarak hem guc olarak, hemde icinde bulundugu durum gozune alinarak Azerbaycan’da onune konulmus birtakim cizgilerin otesine gecemez. Tabiki ekranlarimizdaki butip yorumcular yada cok basiretli (!) politikacilarimiz yine mehter marsini verecekler ve ekranlarda, meydanlarda zaferler kazanacaklar. Ancak oy avciligi ve reytingleri bir yana koyarsak, isin gercegi, Turkiye’nin askeri danismanlik disinda, oda ABDnin izin verdigi olcude, petrol zengini Azerbaycan’da fazlaca bir etkisinin olmayacagi gercegidir. Birde Rusya ile Turkiye’yi karsi cephelerde gostermek isteyenlere bir iki soz. Turkiye ve Rusya Azerbaycan-Ermenistan catismasinda ayni cephededir. Niye mi? Cunku Ermenistan’da bir kac sene onceki renkli devrim Soros’un yani kureselcilerin bir renkli devrimiydi ve bu hem Turkiye’yi hemde Rusya’yi cevreleme harekatinin bir parcasi idi. Bu baglamda, su an icin Iki ulkede kureselcilerin karsisindadir ve evangelist-siyonist plutokrasinin parcasi olan Trump’in ABDsi ile Netanyahu’nun Israiline daha yakindir. Masallara inanmayin , dezinformasyonlara kanmayin.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!