‘Azerbaycan ordusundan 50 asker şehit oldu’

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına yönelik provokasyonu sonucu iki ülke askeri birlikleri arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Ermenistan'ın provokasyonunda Azerbaycan ordusundan 50 asker şehit oldu.

featured

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu duyurdu. Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin sabotaj gruplarının farklı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediği bildirildi. Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandı.

Ermenistan ordusunun Basargeçer, İstisu, Karakilise ve Gorus illerindeki mevzilerinden Azerbaycan ordusunun Daşkesen, Kelbecer ve Laçın illerindeki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları da dahil farklı kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına alındı.

Azerbaycan ordusunun da Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için gerekli tedbirler aldığı belirtildi. Azerbaycan’a karşı provokasyon operasyonlarına katılan Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin personel ve teçhizatında kayıpların bulunduğu aktarıldı.

Çatışma ve kayıplarından tamamen Erivan yönetiminin sorumlu olduğu belirtilen açıklamada, kamuoyuna ek bilgi verileceği belirtildi. Ermenistan’ın provokasyonuna verilen yanıt sonucunda Azerbaycan, Ermeni tarafının 150 ila 200 asker kaybettiğini açıkladı. Öte yandan, Ermenistan’ın provokasyonunda Azerbaycan ordusundan 50 asker şehit oldu.

ERMENİSTAN, ATEŞKES ANLAŞMASINI YİNE İHLAL ETTİ

Azerbaycan ve Ermenistan ateşkes ilan etme konusunda anlaşsa da anlaşma birkaç dakika sonra ihlal edildi.

Basında yer alan haberler iki ülkenin TSİ 0800 itibariyle ateşkes ilan etme konusunda anlaştığına işaret etse de Azerbaycan basınında anlaşmanın kısa süre sonra ihlal edildiği bilgisi yer aldı.

Ermenistan’dan Azerbaycan’a yoğun olmayan ateşkes ihlalleri yaşandığı belirtildi. Azerbaycan, Ermenistan’ın Azerbaycan sınırında inşa etmeye devam ettiği ve tehdit oluşturabilecek askeri altyapıyı da yok etti.

ALİYEV: ERMENİSTAN’IN PROVOKASYONLARI ENGELLENDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri ile bir operasyon toplantısı düzenledi. Ermenistan silahlı kuvvetlerinin iki devlet sınırında yaptığı provokasyonların engellendiğini söyledi.

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ: SALDIRI, ÜÇLÜ ANLAŞMALARIN İHLALİDİR

Ermenistan güçlerinin saldırısına Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da sert tepki gösterdi. Açıklamada, “Ermeni tarafının Azerbaycan’a karşı saldırısı, uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerinin yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Federasyonu liderleri arasında imzalanan üçlü anlaşmaların ihlalidir” denildi.

PAŞİNYAN; PUTİN, MACRON, BLINKEN VE MICHEL’LE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın haberine göre Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüştü.

Ermenistan hükümetinden yapılan açıklamada, görüşmelerde Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki son çatışmaları ele aldığı bildirildi.

Ermenistan Savunma Bakanı Suren Papikyan ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da telefonda görüştü.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI: ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDİYOR

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Laçın’daki Azerbaycan ordusuna ait mevzilere, Ermenistan ordusunca top ateşi açıldığını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, “Ateşkese rağmen saat 16.55’te Karakilise ilinin Vağudi köyündeki Ermeni mevzilerinden Laçın ilinin Ahmetli köyündeki Azerbaycan mevzilerine top ateşi açıldı. Azerbaycan birlikleri de misillemede bulundu.” denildi.

Açıklamada, “09.00’dan itibaren ateşkes ilan edilmesine rağmen Ermenistan, sınır boyunca top ve diğer ağır silahları kullanarak ateşkesi yoğun bir şekilde ihlal ediyor.” ifadesi kullanıldı.

‘Azerbaycan ordusundan 50 asker şehit oldu’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Bunun adı provokasyon değil, düpedüz kalleşliktir ve Ermenistanın her zaman yaptığı iştir.

  2. 50 askerimiz şehit olmuş ruhları şad mekanları cennet olsun. Kanları yerde kalmasın. Kelbecer-Ağrı hattının güneyini bütünüyle geri almak dileği ile, Mübariz ruhuyla…

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!