Azerbaycan seçimlerinde meclis gençleşti

Azerbaycan'da erken seçimler yapıldı. Seçimlerde bir olay yaşanmadan iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) meclisteki çoğunluğu elinde tutmayı başardı.

Azerbaycan seçimlerinde meclis gençleşti

Azerbaycan’da Merkezi Seçim Kurulu’nun (MSK) sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in GenelAzerbaycan‘da 9 Şubat’ta yapılan olağanüstü milletvekili seçimleri sonrasında yeni parlamento şekillendi.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonunun açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Milli Meclis’te 72 sandalye kazandı.

Seçimle yenilenen 125 sandalyelik mecliste 43 bağımsız aday milletvekili olurken 10 sandalye ise farklı siyasi partilerin adaylarınca paylaşıldı.

Vatandaş Hemreyliyi Partisi 3, Demokratik Islahatlar Partisi, Büyük Kurtuluş Partisi, Bütöv Azerbaycan Halk Cephesi Partisi, Anavatan Partisi, Vahdet Partisi, Vatandaş Birliği Partisi ile Azerbaycan Demokratik Maarifçilik Partisi mecliste birer sandalye kazandı.

MECLİSTE 45 YENİ MİLLETVEKİLİ

Milli Meclis 5. dönemde yer alan 80 isim yeniden milletvekili olurken 45 yeni isim meclise girmeye hak kazandı. Seçimde, 22 kadın aday da milletvekili oldu. Yeni mecliste en genç milletvekili 27, en yaşlı milletvekili ise 82 yaşında. İlk kez seçilen milletvekilleri arasında gençler çoğunlukta.

Cumhurbaşkanı Aliyev’in 5 Aralık 2019’da parlamentoyu feshetmesi ve erken seçim kararı alması üzerine, Azerbaycan seçim sürecine girmiş ve 9 Şubat’ta erken milletvekili seçimleri yapılmıştı.

Yaklaşık 5 milyon 387 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı yüzde 47,81 olmuştu.