Kritik öneme sahip Şuşa işgalden kurtarıldı! Gözler Hankendi'de!

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip, Hankendi'ye giden yolun üzerinde bulunan Şuşa kentini 28 yıl sonra işgalden kurtardı. Açıklamayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı. Aliyev "Zafer yürüyüşümüz devam ediyor" ifadelerini kullandı. Sahada dikkatler Hankendi'ye çevrildi.

Kritik öneme sahip Şuşa işgalden kurtarıldı! Gözler Hankendi'de!
Kritik öneme sahip Şuşa işgalden kurtarıldı! Gözler Hankendi'de!

VERYANSIN TV

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtarılmasında kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında 28 yıldır işgal altında bulunan Şuşa'nın kurtarıldığı müjdesini verdi.

Aliyev, Azerbaycan askerlerinin Şuşa kentini kurtardığını bildirerek halkı kutladı. Bu günün Azerbaycan tarihinde önemli bir gün olarak kalacağını vurgulayan Aliyev, "Şuşa'nın Azerbaycan tarihinde özel yeri var. Şuşa sadece Azerbaycan'ın değil tüm Kafkasya'nın incisidir. 28 yıl sonra Şuşa'da ezan sesi duyulacak. Zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Ermenistan yönetimini taleplerime yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz. Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı, şehitlerimizin intikamı alındı. İntikamımızı savaş meydanında aldık. " dedi. 

BAKÜ'DE ŞUŞA SEVİNCİ

Açıklama Bakü'de sevinç yarattı. 

HOCAVEND'DE ERMENİ GÜÇLERİ ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ 

Hocavend’de çok sayıda yüksek rütbeli Ermeni askeri etkisiz hale getirildi. Görüntüleri Azerbaycan Savunma Bakanlığı paylaştı.

CEPHE HATTINDA KUTLAMA

Fuzuli'de, Azerbaycan kuvvetlerinin yanı sıra basın mensupları ve vatandaşların da bulunduğu çok sayıda kişi, Aliyev'in Şuşa kentinin işgalden kurtarıldığını açıklamasını alkışlayarak kutladı.

Askeri personel ve basın mensupları da cep telefonlarından takip ettikleri konuşma sırasında "Şuşa" şeklinde sloganlar attı.

Askeri personelden bazılarının gözyaşı döktüğü görüldü.

ERMENİLER HANKENDİ'DEN AYRILIYOR

Şuşa'nın işgalden kurtarılmasının ardından Karabağ'ın sözde başkenti Hankendi'ye yönelik de operasyon hızlandı.

Kentten Ermenilerin ayrıldığı belirtiliyor. 

ANKARA'DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Azerbaycan’ın kültür başkenti kadim şehir Şuşa’nın azatlığı kutlu ve uğurlu olsun. Bayrak gününde şanlı Azerbaycan bayrağı bir daha inmemek üzere Şuşa’da da dalgalanacak. Üç renkli bayrağınla mesut yaşa Azerbaycan. " ifadelerini kullandı. 

MSB: NE MUTLU ONLARA

Milli Savunma Bakanlığı "Kahraman Azerbaycan Ordusu, kritik öneme sahip Şuşa kentini işgalden kurtardı. Tebrik ediyoruz. Azerbaycan Türkü kardeşlerimiz 28 yıl sonra Şuşa’daki meşhur Hâr-ı Bülbül çiçeğinin açışını izleyecekler, kokusuna doyacaklar. Ne mutlu onlara." açıklaması yaptı. 

ŞUŞA NEDEN ÖNEMLİ? 

Şuşa, Ermenistan tarafından 8 Mayıs 1992'de işgal edilmişti.

1752'de Karabağ hanı Penahali han tarafından kurulan Şuşa, hem çok sayıda tarihi anıta sahip olduğu için hem de çok sayıda seçkin bilim ve kültür adamının burada doğması dolayısıyla sadece Şuşalılar için değil, tüm Azerbaycanlılar için önemli bir kent.

Şuşa, Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olan bir şehir olmanın yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ'ın en büyük şehri Hankendi'ne giden yolun üzerinde bulunduğu için stratejik önem de taşıyor.

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 220 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan'ın işgalinden kurtarmıştı.