Babacan’dan erken seçim iddiası: Sistemin 2023’e kadar dayanması zor

Ali Babacan, 'Haziran 2023’e kadar sistemin dayanması ihtimali da o kadar zayıf. Biz 2021-22’de olası seçim için ihtimalinin daha yüksek olduğunu görüyoruz' dedi.

Babacan’dan erken seçim iddiası: Sistemin 2023’e kadar dayanması zor

AKP’den ayrıldıktan sonra Abdullah Gül’ün himayesiyle Deva Partisi’ni kuran Ali Babacan’ı medyada parlatma hareketleri devam ediyor.

Babacan, Reuters ile yaptığı söyleşide AKP ile olan köklerini inkar ederek mevcut iktidardan farklarını, “Siyah ve beyaz ne kadar farklıysa biz de iktidardan o kadar farklıyız. Yönetim tarzı, kendini hukukun anayasanın üstünde gören bir tarz. Biz öncelikle hukuku kuralları önemseyen bir partiyiz. Özgürlükler, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğüyle ilgili fiili durum oluşturuluyor. Sadece dava hapis süreçleri değil işlerini kaybeden gazeteciler, diğerleri rahat yazıp çizememeye başlıyor” diye açıkladı.

Babacan, ifade ve basın özgürlüğü gibi alanlarda sıkıntılar olduğunu savunarak, sosyal medyayla ilgili yasa teklifi hazırlığının da yeni sıkıntı alanı olabileceğini söyledi. Daha önce “Başkanlık” sistemine verdiği destek bilinen Babacan bu sefer parlamenter sistemin önemine değindi.

Babacan, üç ay önce kurulan partisinin teşkilatlanma çalışmasını sürdürdüğünü belirterek şunları kaydetti:

Teşkilatlanmayı en kısa zamanda tamamlamayı düşünüyoruz. Malum Türkiye’nin siyasi takvimi öngörülemez. Normalde seçimler 2023 Haziranında ama Türkiye’de istikrarsızlığın arttığı dönemde erken seçim olur.

Bazen baskın bazen erken ama olur. Türkiye’de istikrardan söz etmek mümkün değil. Her açıdan sıkıntılı bir dönemden geçiliyor. Dolayısıyla erken seçim sürpriz olmayacaktır.

Seçime hazırlıksız yakalanmamak bizim için önemi. Teşkilatlanmayı tamamlayıp seçimlere en kısa sürede hazır olmak istiyoruz.

Babacan, bu yıl Ekim’de olası bir seçimi görmediklerini, mevzuata göre zaten bu yılki bir seçime katılamayacaklarını kaydetti. CHP, gerekli olursa partilere milletvekili verip TBMM’de grup kurmasına ve seçime katılmasına katkı verebileceğini açıklamıştı.

‘SİSTEMİN 2023’E KADAR DAYANMA İHTİMALİ ZAYIF’

Babacan, “Bu sene Ekim-Kasım gibi erken seçim olma ihtimali ne kadar zayıfsa Haziran 2023’e kadar sistemin dayanması ihtimali da o kadar zayıf. Biz 2021-22’de olası seçim için ihtimalinin daha yüksek olduğunu görüyoruz” dedi.