Babüroğlu’ndan ‘Jeffrey’ uyarısı: Türkiye, ABD’nin bu açıklamasına göz yumamaz

James Jeffrey’in PYD’ye verdiği “Türkiye operasyon yapmayacak” güvencesini değerlendiren emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, Ankara’ya “Türkiye'nin BEKA sorunu terör örgütüne operasyon yapılmayacağı iddiası, Suriye politikasının çökmesi ve PKK devletçiğinin kabulü demektir. Türkiye, ABD’nin bu açıklamasına göz yumamaz.” uyarısında bulundu.

Babüroğlu’ndan ‘Jeffrey’ uyarısı: Türkiye, ABD’nin bu açıklamasına göz yumamaz

VERYANSIN TV

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Suriye'de PKK/PYD’ye verdiği “Türkiye operasyon yapmayacak” güvencesine ilişkin Ankara’ya bir kritik uyarı da emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu’ndan geldi.

Sosyal medya hesabı twitterdan paylaşım yapan Babüroğlu, “ABD Suriye Öz.Temsilcisi, Suriye'de YPG/PKK Törgütü ve ENKS'yle görüştü. Jeffrey Türkiye'nin bölgeye bir operasyon düzenlemeyeceğini iddia etmiş. Türkiye'nin beka sorunu terör örgütüne operasyon yapılmayacağı iddiası, Suriye politikasının çökmesi ve PKK devletçiğinin kabulü demektir” İfadelerini kullandı.

'TÜRKİYE GÖZ YUMAMAZ'

Babüroğlu “Suriye’de ABD’nin son adımları D.Akdeniz’deki gerginliği ve ulusal çıkarları gölgede bırakır. ABD, 'Türkiye terör örgütüne operasyon düzenlemeyecek' diyor. Coğrafi bütünlüğünüze kasteden 'terör örgütüne operasyon yapmayacaksınız' diyor. Türkiye, ABD’nin bu açıklamasına göz yumamaz.” diye konuştu.

Babüroğlu’na göre Türkiye bu konuda ABD'den bilgi talep etmeli, bölgeden göç ettirilen Suriyeliler'in emniyetle yerlerine dönmelerini sağlamalı.

'GÖZLERİMİZİN İÇİNE BAKA BAKA'

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da James Jeffrey’in PYD’ye verdiği “Türkiye operasyon yapmayacak” güvencesi için“Gözlerimizin içine baka baka YPG/PKK’nın Suriye’de devlet kurmasına izin mi vereceğiz? YPG/PKK’ya müdahale etmeyeceksek, 36 yıldır neden mücadele ediyoruz? Neden binlerce şehit verdik?” ifadelerini kullandı.